null

Święto najmniejszych mieszkańców stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Maleńkie dziecko ubrane w pieluchę jednorazową leży w inkubatorze
Wcześniak urodzony w Szpitalu Św. Rodziny w Warszawie | Autor: Rafał Motyl

17 listopada wypada Światowy Dnia Wcześniaka. Symbolem obchodów jest kolor fioletowy, który podkreśla szczególną delikatność urodzonych przedwcześnie dzieci. W tym kolorze zaświeci się dziś również Pałac Kultury i Nauki. Głównym celem obchodów jest przede wszystkim zwiększenie świadomości o porodach przedwczesnych i wyzwaniach, z jakimi zmagają się wcześniaki oraz ich bliscy.

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży – zdarza się, że jego waga urodzeniowa wynosi mniej niż 1500 gramów.

Od początku tego roku w naszych placówkach urodziły się dokładnie 782 wcześniaki. Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka życzę wszystkim maluchom dużo zdrowia, a ich rodzicom wiele radości. Podkreślam, że noworodki, które przychodzą na świat w miejskich szpitalach, mają zapewnioną najlepszą opiekę medyczną – czuwa nad nimi zespół świetnych specjalistów: lekarzy i lekarek, pielęgniarek i położnych. Co ważne, wyposażamy również oddziały noworodkowe w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie i zdrowie najmniejszych warszawianek i warszawiaków – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Opieka neonatologiczna w miejskich szpitalach

Oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologii i bloki porodowe znajdują się w sześciu miejskich szpitalach: w Szpitalu Bielańskim, Centrum Medycznym „Żelazna”, Szpitalu Południowym, Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, Szpitalu Praskim oraz Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet.

Trzy z miejskich szpitali, czyli Szpital Bielański, Centrum Medyczne „Żelazna” i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, zapewniają opiekę medyczną na najwyższym poziomie wyspecjalizowania tj. na III poziomie referencyjności. W tych placówkach personel zajmuje się kobietami z ciążą zagrożoną, o patologicznym przebiegu. Znajdują się tam również oddziały intensywnej terapii dla noworodków, a placówki umożliwiają m.in. leczenie dzieci o masie ciała poniżej 1500 gramów lub urodzonych przed 31. tygodniem ciąży – wyjaśnia Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską opiekę zdrowotną.

Oddział Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny SPZOZ, jako ośrodek o III stopniu referencyjności, rozpoczął działalność 1 grudnia 2022 r. Warszawa przeznaczyła blisko 6,5 mln zł na doposażenie szpitala m.in. w sprzęt medyczny, z czego 3,9 mln zł tej kwoty obejmuje dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego. – Część tych pieniędzy placówka już przeznaczyła na zakup nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej. Dzięki temu oddział neonatologii zostanie wyposażony w respiratory noworodkowe, inkubator transportowy, aparaty do wentylacji nieinwazyjnej do wspomagania oddechu u dzieci urodzonych przedwcześnie czy system do wczesnego ostrzegania o podwyższonym ryzyku wystąpienia sepsy u noworodków – wylicza wiceprezydent Renata Kaznowska.

Maleńcy pacjenci, wielkie szczęście

W 2021 roku, w Centrum Medycznym „Żelazna”, w 29. tygodniu ciąży przyszła na świat jedna z najmniejszych dziewczynek w Polsce – Patrycja. W dniu narodzin ważyła zaledwie 380 gramów.

Z kolei w Szpitalu Specjalistycznym Św. Rodziny, w ostatnim roku, po uzyskaniu III stopnia referencyjności, wsparcia wymagało 160 noworodków, w tym najmniejsza Emma – z wagą urodzeniową 590 gramów, Umut – urodzony w 23. tygodniu ciąży, czy Anastazja, która spędziła w szpitalu aż 109 dni. 

Jak szacują eksperci, każdego roku w Polsce rodzi się ponad 7 proc. wcześniaków. Medycyna daje coraz więcej możliwości ratowania życia najmniejszych dzieci urodzonych przedwcześnie.

Specjalistyczne leczenie i opieka nad noworodkiem przedwcześnie urodzonym to praca zespołowa dla tak małego człowieka. W proces włączony jest lekarz neonatolog, pielęgniarka, psycholog, muzykoterapeuta, doradca laktacyjny, fizjoterapeuta, neurologopeda. Pododdział Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny, z III stopniem referencyjności, zapewnia leczenie i opiekę medyczną nawet najbardziej niedojrzałym i chorym noworodkom, w tym na granicy przeżycia – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, kierująca Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny i konsultant województwa mazowieckiego ds. neonatologii.

Wsparcie WOŚP dla noworodków

W Szpitalu Południowym oraz Centrum Medycznym „Żelazna” oddziały neonatologii noszą imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w uznaniu dla działań na rzecz wysokiej jakości opieki medycznej nad noworodkami i ich mamami. Oddziały imienia WOŚP są również nowocześnie wyposażone – Fundacja WOŚP przekazała oddziałom neonatologicznym do Szpitala Południowego specjalistyczny sprzęt medyczny o wartości prawie 6 mln zł, do Centrum Medycznego „Żelazna” o wartości ponad 2,2 mln zł. Łącznie do miejskich placówek, gdzie znajdują się oddziały neonatologiczne i noworodkowe, WOŚP przekazał supernowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną do ratowania życia i leczenia noworodków za blisko 11,5 mln zł.

Karetka neonatologiczna

W 2021 r. Warszawa oraz samorząd województwa mazowieckiego sfinansowały zakup nowoczesnej karetki do transportu wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami. Koszt zakupu pojazdu wyniósł 1,1 mln zł. Pojazd został przekazany do stołecznej stacji pogotowia „Meditrans” i jest wykorzystywany na terenie Warszawy i Mazowsza.

Ambulans neonatologiczny (tzw. karetka „N”) jest wyposażony m.in. w nowoczesny inkubator transportowy, cztery pompy infuzyjne, nawilżacz powietrza, aparat do terapii tlenkiem azotu, nowoczesny respirator noworodkowy, monitor transportowy. Nowoczesna karetka zapewnia bezpieczny transport wcześniaków i noworodków, co jest ważne dla ich zdrowia i życia.

W pomieszczeniu stoi grupa kobieta ubranych na fioletowo oraz kobieta w ciemnozielonym garniturze. W tle widać fioletowe balony oraz sakwy do siedzenia
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Matka ubrana w bluzkę w kolorze różowym trzyma na rękach dziecko
Przy jasnowłosym chłopcu z pomalowaną buzią kuca kobieta z długimi włosami ubrana w ciemnozielony garnitur i trzymająca mikrofon przy twarzy dziecka
Grupa osób, w tym personel medyczny ubrany na fioletowo, stoją wokół kobiety ubranej w ciemną sukienkę, która gra na fioletowej harfie