null

Święto królowej rzek w sobotę

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czworo prelegentów siedzi za stolikiem
Od lewej: Jan Piotrowski, pełnomocnik Prezydenta ds. Wisły, Renata Niewitecka, radna m.st. Warszawy, Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. Zielonej Warszawy, Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy | Autor: ASk

Na lądzie i na wodzie. Od wschodu do zachodu słońca. Na prawym i lewym brzegu. Dzielnica Wisła zaprasza wszystkie warszawianki i warszawiaków na Płytę Desantu – na wspólne zakończenie sezonu i jubileuszową 15. edycję Święta Wisły.

O święcie mówili przedstawiciele władz miasta podczas środowej konferencji prasowej w Przystani Warszawa – nowo oddanym kompleksie budynków w rejonie portu Czerniakowskiego, gdzie już instalują się organizacje związane z Wisłą.

Wspólność w Dzielnicy Wisła

Kończącemu się sezonowi letniemu nad Wisłą przyświecało w tym roku hasło „wspólność”.

Chcemy, by było to święto wszystkich tych, których łączy Wisła. Nie zabraknie  popularnych rejsów, animacji, warsztatów czy występów artystycznych. Po raz kolejny pragniemy pokazać, że nad Wisłą każdy znajdzie coś, co go zainteresuje, co być może stanie się jego pasją na lata - mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Przez całe wakacje nad Wisłą i na Wiśle odbywało się wiele wydarzeń, które umożliwiały aktywne korzystanie z rzeki oraz pokazywały jej potencjał. Podczas sobotniego Święta Wisły atrakcje czekać będą na mieszkańców przez cały dzień zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Od rejsu na wschód słońca poprzez „Urzeczańskie pożegnanie lata” aż po finałowy koncert na słonecznym pokładzie statku Panama, zacumowanym przy Plaży Saska Kępa.

W ramach wydarzenia mieszkańcy będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w warsztatach, tematycznych rejsach czy tradycyjnej paradzie jednostek. Na większość miejsc na rejsy obowiązuje rezerwacja poprzez stronę www.rejsy.waw.pl, ale będzie też pula biletów na miejscu.

Warto czerpać z dziedzictwa mikroregionu nadwiślańskiego Urzecza. Z tego powodu  sięgamy do elementów wiślanej historii, którą chcemy przybliżać uczestnikom naszych wydarzeń. W trakcie warsztatów na lądzie mieszkańcy poznają  tradycję, kuchnię i kulturę urzeczańską. Nawiązuje do tego również wystawa, którą od 21 sierpnia prezentujemy w kubikach na bulwarze gen. Pattona – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Wśród propozycji warsztatowych swoją Edustrefę zaprezentuje także firma InPost, partner Zielonego Funduszu dla Warszawy, u którego odbędą się warsztaty dot. czystości wody czy budowania mini statków.

Święto Wisły jest tylko symbolicznym zakończeniem wakacji nad rzeką, bo Dzielnica Wisła nie zwalnia tempa i wciąż będzie zachęcać do kulturalnego i aktywnego spędzania czasu nad wodą. Mieszkańcy Warszawy nadal mogą korzystać z ciekawej oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, spływów kajakowych, treningów na SUP-ach czy wziąć udział w jednym z wielu wydarzeń organizowanych w Przystani Warszawa.

15. Święto Wisły – program wydarzeń

 • 5:00-8:00 – rejs na wschód słońca „Urzeczańskie pożegnanie lata” (Plaża Saska Kępa), 
 • 11:00-17:00 – 30-minutowe rejsy dla mieszkańców (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska – Centrum Nauki Kopernik – Płyta Desantu/Plaża Saska)
 • 11:00-17:00 – godzinne rejsy edukacyjno-przyrodnicze: start z Pomost 511

  - godz. 11:00-12:15 rejs „Dwa brzegi”
  - godz. 12:30-13:45 rejs „Laboratorium wiślane - odkrywanie tajemnic Wisły”
  - godz. 14:00 - 15:15 rejs „Skrzydlata Dzielnica Wisła”

 • 12:00-17:00 – warsztaty i stoiska promocyjne związane z tradycją, kuchnią i kulturą urzeczańską oraz warsztaty Edustrefy InPost (Płyta Desantu)
 • 16:00-17:10 – koncert plenerowy nawiązujący do tradycji urzeczańskich (Płyta Desantu), 
 • 18:00-19:00 – parada jednostek na Wiśle (na trasie: Płyta Desantu/Plaża Saska – Centrum Nauki Kopernik – Płyta Desantu/Plaża Saska)
 • 19:30-21:00 (Plaża Saska Kępa) – koncert młodego artysty indie pop - Ignacego