null

Święta za pasem! Zimowe iluminacje zabiorą w nostalgiczną podróż

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Świąteczne iluminacje w stylu retro na ulicach Warszawy
Autor: UM Warszawa

W upalne lato można zatęsknić za zimową Warszawą. Jak co roku mieszkańcy stolicy poczują magię świąt za sprawą wyjątkowych iluminacji. W sezonie 2023/2024 miejskie ozdoby świąteczne nawiążą do lat 50. i 60. Styl retro będzie oddawał aurę domowego ciepła.

Na placu Zamkowym stanie największa w kraju, 27-metrowa choinka. Multimedialne drzewko powstanie z materiałów czerpiących ze źródeł zielonej energii. Tradycyjne wzornictwo zimowych iluminacji zabierze w nostalgiczną podróż za sprawą najnowszych, energooszczędnych technologii. Po raz kolejny produkcją oświetlenia zajmie się firma Multidekor, który wygrała przetarg.

Co prawda upały nie odpuszczają, ale uspokajam, że to nie fatamorgana. To wizualizacje nowej odsłony świątecznej iluminacji, która ozdobi już w grudniu Warszawę. Właśnie podpisaliśmy kolejną umowę z firmą Multidekor, która tak jak w poprzednich latach, przedstawiła nam najlepszą ofertę. Podwarszawskie przedsiębiorstwo zapewni nam nie tylko wyjątkowy, świąteczny klimat świetlnymi ozdobami w reprezentacyjnych miejscach stolicy, ale też zadba o klimat - korzystając z energooszczędnych rozwiązań – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.  

Trzyletnią umowę na świąteczne oświetlenie Warszawy firma podpisała dzisiaj z Zarządem Dróg Miejskich.

Co roku proponujemy Warszawie nową odsłonę kolejnych epok z historii miasta. Po dekoracjach z czasów „Lalki”, podróży po międzywojennej stolicy, nadszedł czas na Warszawę, widzianą oczami Wiecha, Tadeusza Konwickiego, czy Agnieszki Osieckiej. Wszystkie świetlne atrakcje zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcach w różnym wieku i z różnymi oczekiwaniami. Mają możliwości interakcji, wydają dźwięki, każdego z elementów można dotknąć i doświadczyć. Cieszę, się, że nasza firma ponownie przemieni Warszawę światłem – mówi Tomasz Podogrocki, wiceprezes firmy Multidekor.

Trakt Królewski, Nowy Świat i ulica Świętokrzyska zostaną zasypane tradycyjnymi bombkami, barwnymi sznurami, choinkowymi lampkami i łańcuchami z papieru kolorowego. Na stołecznych chodnikach pojawią się iluminacje reliktów z tamtych lat, w tym saturatorów, wag sklepowych, telefonów, radia i telewizora z wieczorynką. Tak by najmłodsi mogli zapoznać się z klimatem dzieciństwa swoich rodziców i dziadków. Poza tym na dzieciaków będą czekać retro karuzele i zabawki.

Projektując tegoroczną kolekcję dla Warszawy, mój zespół starał się wkomponować w nią   wspomnienia i ciągle żywy w pamięci obraz charakterystycznych form i ozdób, które kiedyś cieszyły nas samych, a które teraz warto pokazać nowym pokoleniom – mówi Olga Mościcka, szefowa teamu pracującego w Multidekor nad koncepcją wystawy dla stolicy.

Na ulicach miasta zobaczyć będzie można również Syrenkę - legendarny samochód z FSO oraz  kultowy motocykl Ryś. Kolorowy pokaz ponadczasowych ozdób pojawi się już w grudniu tego roku. Z pewnością rozgrzeje i zabarwi ducha zimowej Warszawy.

Świąteczne iluminacje w stylu retro na ulicach Warszawy
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Świąteczne iluminacje w stylu retro na ulicach Warszawy
Świąteczne iluminacje w stylu retro na ulicach Warszawy
Świąteczne iluminacje w stylu retro na ulicach Warszawy