null

Świąteczną choinkę oddaj leśnikom

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Małe choinki zebrane pod Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej w Warszawie

Święta za nami, ale w wielu warszawskich domach wciąż znajdują się żywe świąteczne drzewka. Mieszkańcy, którzy chcą się ich pozbyć, mogą zrobić to w najbliższą i kolejną sobotę. Doniczkowe choinki będą zbierać miejscy leśnicy.

To już kolejna odsłona akcji Lasów Miejskich – Warszawa w duchu zero waste. I podobnie jak w poprzednich latach, warszawiacy będą mogli wziąć w niej udział dwukrotnie:

  • 13 stycznia, w godzinach 9:00-14:00, pod siedzibą Lasów Miejskich – Warszawa przy ul. Korkowej 170A;
  • 20 stycznia, w godzinach 9:00-14:00, przy Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1A.

Leśnicy będą zbierać świąteczne choinki, kupione w donicy. To ważne, by drzewka miały odpowiednio rozwinięte korzenie – dzięki temu będzie można ponownie posadzić je w lesie. Pracownicy Lasów Miejskich zastrzegają, że odbierane będą tylko rodzime gatunki iglaków: świerk pospolity, sosna zwyczajna i jodła pospolita. Im krócej choinka była trzymana w ciepłym pomieszczeniu, tym większa szansa na to, że drzewko się przyjmie.

Co zamiast zbiórki Lasów Miejskich?

Poświąteczną choinkę – kupioną w donicy lub ciętą – można również umieścić w przydomowym kompostowniku; zostawić w kontenerze oznaczonym napisem „zielone” lub w wyznaczonym przez administratora nieruchomości miejscu gromadzenia tych odpadów. Odpady zielone odbierane są przez cały rok, a dokładny harmonogram wywozu dla konkretnego adresu można sprawdzić na stronie i w aplikacji warszawa19115. Poświąteczne drzewko – podobnie jak inne odpady zielone – zaleca się zostawić w miejscu gromadzenia odpadów nie wcześniej niż 24 godziny przed odbiorem. Choinka powinna być pozbawiona ozdób, opakowań, ziemi i donicy.

Mieszkańcy, którzy chcą się pozbyć sztucznych choinek, mogą wyrzucić je do odpadów zmieszanych (w przypadku małych drzewek) lub wystawić jako odpady wielkogabarytowe (w przypadku dużych drzewek).

Zielone choinki w doniczkach stoją przy tablicy edukacyjnej