null

Stulecie urodzin Gustawa Holoubka

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Teatr Dramatyczny w Warszawie będzie nosić imię Gustawa Holoubka. Tak zdecydowała Rada Miasta na sesji 20 kwietnia. W przeddzień setnej rocznicy urodzin wielkiego aktora. Stołeczni radni przyjęli uchwałę w sprawie zmiany nazwy i statutu teatru, z którym Gustaw Holoubek był związany przez wiele lat.

Gustaw Holoubek – wybitny aktor, reżyser, dyrektor, działacz opozycyjny, przyjaciel, kibic.  Ile osób, tyle wspomnień o tej wyjątkowej postaci. Setna rocznica urodzin to świetna okazja, by przypomnieć jego wielkie role i zasługi, dla teatru i dla Polski. Jednak nie zapominajmy, że jego serce zawsze mocno biło dla warszawskich teatrów – wspomina wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. 

Na scenie i dla sceny

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów urodził się 21 kwietnia 1923 roku w Krakowie, gdzie mieszkał do końca okupacji. Od ukończenia studiów w krakowskiej Państwowej Szkole Dramatycznej w roku 1947, nieprzerwanie uczestniczył w życiu artystycznym polskiego teatru. Wykreował ponad trzysta ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych i radiowych. W zawodowym teatrze zadebiutował rolą Charysa w Odysie u Freaków w Starym Teatrze w Krakowie.

Współpracował kolejno ze Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, Teatrem Śląskim w Katowicach, warszawskim Teatrem Dramatycznym, Teatrem Narodowym, Teatrem Polskim, Teatrem Ateneum w Warszawie. W latach 1959-1963, 1969-1982 był etatowym aktorem Teatru Dramatycznego.

W 1972 Holoubek objął dyrekcję Dramatycznego, tworząc, jak pisali recenzenci, jeden z najlepszych w powojennej Polsce zespołów teatralnych. W stanie wojennym władze zdymisjonowały Gustawa Holoubka ze stanowiska dyrektora, a liderzy zespołu aktorskiego na znak protestu opuścili wtedy teatr. 

Gustaw Holoubek. Koncert na 100!

Z okazji setnej rocznicy urodzin Gustawa Holoubka, w piątek 21 kwietnia w Teatrze Dramatycznym odbędzie się specjalny koncert. W programie znalazły się m.in fragmenty muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata, którą pokieruje Paweł Kos-Nowicki, a także wspomnienia o Gustawie Holoubku czytane przez Katarzynę Łochowską, Małgorzatę Niemirską, Roberta T. Majewskiego, Mariana Opanię, Krzysztofa Szczepaniaka i Mariusza Wojciechowskiego.

Szczegóły znajdują się na stronie Domu Spotkań z Historią, który jest organizatorem wydarzenia.