null

Strefa tempo 30

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Zbliżenie na kilka znaków drogowych na ulicy. Znak strefa Tempo 30. Tabliczki z nazwami warszawskich ulic. W tle budynki.

Tempo 30 to program objęcia strefą uspokojonego ruchu dróg lokalnych. Podstawowa prędkość w stolicy to 50 km/h, ale na drogach osiedlowych, prowadzących do domów, szkół i placów zabaw będzie obowiązywało ograniczenie do 30 km/h.

Uspokojenie ruchu wpływa na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Zmniejszenie prędkości do 30 km/h wyraźnie zmniejsza liczbę wypadków – w tym także tych śmiertelnych. Wynika to również ze skutecznego ograniczania przekraczania dopuszczalnej prędkości poprzez egzekwowanie przepisów. W strefach Tempo 30 zwiększa się również płynność ruchu drogowego, co jest zachętą do korzystania z innych from transportu, takich jak komunikacja miejska czy rower.

Nowe strefy Tempo 30 zostały wdrożone w ostatnim czasie w kilku dzielnicach, a także w ramach rozszerzenia Stref Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Miasto zakończyło właśnie inwentaryzację wszystkich istniejących w stolicy stref oraz odcinków ulic z ograniczeniami prędkości poniżej 50 km/h. Opracowany został również projekt mapy wprowadzenia ruchu uspokojonego, czyli takiego, w którym maksymalna prędkość wynosi 30 km/h.

Status projektu:

Grafika z etapami realizacji projektu - etap 4 - przygotowania do realizacji