null

Strażnicy Miejscy na uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W niedzielę, 27 sierpnia, Kompania Reprezentacyjna Straży Miejskiej m.st. Warszawy dokona uroczystej zmiany posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Strażnicy miejscy wezmą udział w tej uroczystości po raz pierwszy w historii tej formacji. Wydarzenie odbędzie się w południe.

W uroczystej zmianie posterunku weźmie udział 30-osobowa formacja złożona ze strażniczek i strażników miejskich: dwójka przedstawicieli formacji pełniących wartę tuż przy pomniku oraz pozostali strażnicy i strażniczki ustawieni w szpalerze skierowanym w stronę Komendy Garnizonu Warszawa. Wydarzenie rozpocznie się odczytaniem informacji na temat historii pomnika, a także historii Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Całość potrwa około pół godziny.

Po II wojnie światowej całodobowa warta honorowa została zaciągnięta przed odbudowanym z gruzów pomnikiem w maju 1946 roku. Zmiana posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza w formie uroczystej dokonywana jest raz w tygodniu – w niedzielę, w samo południe.

Straż Miejska m.st. Warszawy

Stołeczni strażnicy miejscy dbają o porządek publiczny i zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom miasta oraz wszystkim przebywającym na jego terenie. Niosą pomoc zwierzętom oraz chronią środowisko naturalne.

Straż Miejska m.st. Warszawy prowadzi też działania profilaktyczne w placówkach edukacyjnych i ośrodkach pomocy społecznej. Współpracuje z Domem Powstańca, troszczy się o weteranów, opiekuje się seniorami. Strażnicy pomagają tym, którzy nie mają własnego dachu nad głową. Podczas codziennej pracy funkcjonariusze wielokrotnie podejmują interwencje, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Wszystko po to, by Warszawa była miastem bezpiecznym, spokojnym i przyjaznym.

Formację powołał w maju 1991 r. ówczesny prezydent stolicy – Stanisław Wyganowski. Przez 32 lata istnienia miała dziewięcioro komendantów, obecnie stanowisko to zajmuje Magdalena Ejsmont.