null

Stop bazgrołom na koszach

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Pracownik firmy porządkowej nakłada pędzlem na pomazany kosz preparat czyszczący

W przestrzeni publicznej nie ma przyzwolenia na pseudograffiti. Zarząd Oczyszczania Miasta zlikwidował nieestetyczne bazgroły z blisko 650 koszy na śmieci. W stolicy nadal trwa też miejska kampania poświęcona oczyszczaniu elewacji i edukacji na temat oszpecania miejskich przestrzeni.

Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) codziennie dba o to, żeby miasto było czyste i bezpieczne. Jednym z elementów regularnych porządków i reagowania w nagłych sytuacjach jest likwidowanie pseudograffiti. Dzięki działaniom ZOM w tym roku bazgroły zniknęły z około 650 koszy.

Wandale bardzo często biorą sobie za cel uliczne kosze na śmieci, dlatego ZOM co roku, od wiosny do później jesieni, usuwa z nich pseudograffiti. Czyszczone są śmietniki na przystankach komunikacji miejskiej, przy przejściach dla pieszych i na chodnikach.

Do mycia koszy wykorzystywane są biodegradowalne preparaty przeznaczone do usuwania z trudnej, bo chropowatej betonowej powierzchni, śladów po sprejach i farbach. Po ich użyciu śmietniki są spłukiwane wodą pod ciśnieniem. Każdego roku w ten sposób swój dawny wygląd odzyskuje kilkaset koszy – w tym roku blisko 650.

Zgłoś kosz do umycia

Lokalizację pomazanych koszy ustalają kontrolerzy ZOM, którzy codziennie monitorują czystość w mieście. Takie informacje przekazują także inne jednostki, jak Zarząd Transportu Miejskiego czy Zarząd Dróg Miejskich. Pojemniki pomazane pseudograffiti mogą zgłaszać również mieszkańcy – za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Działania Zarządu Oczyszczania Miasta wpisują się w kampanię m.st. Warszawy #stopbazgrołom, której celem jest walka z oszpecaniem przestrzeni publicznej. Do ponad 400 stołecznych szkół i placówek oświatowych trafiły już scenariusze lekcji i materiały edukacyjne dotyczące wandalizmu w przestrzeni miejskiej, a niecały miesiąc temu uczniowie jednego ze śródmiejskich liceów mieli okazję przekonać się, jak ciężko usuwa się bazgroły z elewacji kamienic.

Kampania będzie trwała również w przyszłym roku. Jednym z zaplanowanych działań jest wspólne zamalowywanie pseudograffiti w najbliższym otoczeniu przez zainteresowane placówki edukacyjne.

Czysta Warszawa – wspólna sprawa

Warszawiacy mają do dyspozycji ok. 30 tys. koszy na śmieci. Za 12 tys. z nich odpowiada Zarząd Oczyszczania Miasta, który organizuje ich regularne opróżnianie od 1 do nawet 7 razy na dobę. Za pozostałe odpowiadają inni zarządcy, m.in. urzędy dzielnic i Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.