null

Stołeczny ZUSOK – energia z odpadów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy w kasku i ubraniach ochronnych wmurowuje akt erekcyjny na placu rozbudowy ZUSOK. Na drugim planie prezes MPO i wykonawcy.
ZUSOK - wmurowanie aktu erekcyjnego | Autor: R. Motyl

Zbudowany i zmodernizowany ZUSOK na Targówku ma być gotowy na początku 2024 r. Inwestycja nie tylko zwiększy efektywność gospodarowania odpadami, ale też przybliży miasto do samowystarczalności energetycznej. Dzisiaj został uroczyście podpisany i wmurowany akt erekcyjny przy powstającej instalacji.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej działa od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilości na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie, dzięki systemowi spalania, zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować dodatkową energię dla miasta.

Prace przy rozbudowie obiektu postępują. Dzisiaj w specjalnej kapsule wraz z aktualnym wydaniem dziennika i symboliczną „pięciozłotówką” wmurowany został akt erekcyjny. Dokument podpisali: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, Zdzisław Gawlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie oraz Kyu-Won Kang, dyrektor projektu w POSCO E&C.

Jesteśmy na miejscu budowy największej i najefektywniejszej w Polsce instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych. Ta inwestycja pozwoli nam osiągnąć kilka celów na raz. Z jednej strony będzie to zwiększenie ilości przetwarzanych odpadów – z obecnych 40 tys. ton do ponad 300 tysięcy. Z drugiej – produkcja energii. Instalacja zapewni aż 25 procent energii potrzebnej jednostkom miejskim – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, wskazując równocześnie na kolejną zaletę realizowanego przedsięwzięcia. – Jako samorządowcy wyznaczamy własne, ambitne cele. Warszawa chce być neutralna klimatycznie do roku 2050 i właśnie tego typu inwestycje mają się do tego przyczynić – dodał.

Dzięki tej inwestycji Warszawa wzbogaci się o nowoczesny zakład, który zmniejszy ilość składowanych odpadów i pozwoli zwiększyć poziomy recyklingu. Równie istotne jest znaczenie powstającej instalacji dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – mówił Zdzisław Gawlik, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie.

Dzisiejsze spotkanie odbywa się w połowie kontraktu. Z jednej strony widać już pewne rezultaty prac, a z drugiej to, ile mamy do zrobienia, by zrealizować projekt na czas. Jesteśmy przekonani, że rozbudowa i modernizacja zakładu wpłynie na efektywność i jakość zarządzania odpadami w stolicy. Dołożymy starań, by Warszawa stała się miastem jeszcze bardziej ekologicznym i przyjaznym dla mieszkańców – mówił Seung-Ho Choi, przedstawiciel firmy POSCO E&C.

Rozbudowany ZUSOK będzie również pełnił funkcję ekologiczną. Powstanie tu nowoczesna, automatyczna sortownia na 30 tys. ton odpadów z selektywnej zbiórki. Zastosowane najlepsze rozwiązania technologiczne zminimalizują możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na otoczenie. Na terenie obiektu pojawią się zielone dachy, które wspomogą retencję wód opadowych. Przez cały zakład przebiegać będzie też ścieżka edukacyjna prowadząca do punktu widokowego na wysokości 70 m nad ziemią.

Aktualny stan prac

Powstał już 72-metrowy trzon komina – największego obiektu nowego ZUSOK-u. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, m.in. bunkra odpadów. Gotowa jest również estakada do rozładunku od strony zachodniej. Obecnie trwają dostawy i montaż stalowej konstrukcji dla kotłów, które wejdą w skład nowych linii termicznego przekształcania odpadów.

Wszystkie prowadzone prace inwestycyjne nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu.

Za realizację robót budowlanych odpowiada firma POSCO E&C. Inwestorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz m.st. Warszawa.

Widok na powstające obiektu rozbudowywanego ZUSOK. W tle dźwigi budowlane.
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Plac budowy z powstającymi obiektami rozbudowywanego ZUSOK.
Metalowe rusztowania stojące przy betonowej konstrukcji powstającego budynku.
Betonowy murek, na którym zamontowano szybę z informacją o uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego. W tle budynki rozbudowywanego ZUSOK.
Trzy trójkątne szpachle budowlane z wygrawerowana informacją o wmurowaniu aktu erekcyjnego oraz z logotypami partnerów inwestycji. W tle budynki rozbudowywanego ZUSOK.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy podpisuje treść aktu erekcyjnego. Na drugim planie prezes MPO i przedstawiciel wykonawcy.
Zdzisław Gawlik, prezes MPO podpisuje treść aktu erekcyjnego przy stole. Na drugim planie przedstawiciel wykonawcy.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy trzyma w ręce tubę z aktem erekcyjnym, który zostanie wmurowany na placu rozbudowy ZUSOK. Obok stoją prezes MPO i przedstawiciel wykonawcy.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy w kasku i ubraniach ochronnych wmurowuje akt erekcyjny na placu rozbudowy ZUSOK. Na drugim planie prezes MPO i wykonawcy.
Zdzisław Gawlik, prezes MPO w kasku i ubraniach ochronnych wmurowuje akt erekcyjny na placu rozbudowy ZUSOK. W tle przedstawiciel wykonawcy.