null

Stołeczny Dzień Kobiet

Drukuj otwiera się w nowej karcie

W święto kobiet w Warszawie odbywa się wiele wydarzeń związanych z tym dniem, dla nich, o nich i z ich udziałem. Domy kultury zapraszają na dzielnicowe wydarzenia, a Warszawski Transport Publiczny na konferencję „Komunikacja miejska jest kobietą”.

Warszawski samorząd to miejsce, które tworzą wspaniałe kobiety. Mądre, inteligentne i ambitne. Każdego dnia dbamy o nasze miasto, troszcząc się o mieszkanki i mieszkańców. Jesteśmy urzędniczkami, prezydentkami, rzeczniczkami, radnymi i dyrektorkami. Każdego dnia sprawiamy, że Warszawa to miejsce wszystkich – niezależnie od tego, jak trudna może wydawać się sytuacja. Empatyczne, ciepłe i zaangażowane kobiety pełne pasji, ekspertki w swoich dziedzinach. W dniu naszego święta życzę Wam całego życia! Pełni praw, prawdziwej równości oraz niezależności. Jesteśmy silne, waleczne i zmieniamy rzeczywistość - w Sejmie, w urzędach, w swoich miejscach pracy i najbliższym otoczeniu. Dziękuję za Wasze zaangażowanie w rozwój naszego miasta. Przyszłość jest kobietą! – powiedziała Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy oraz pełnomocniczka prezydenta ds. kobiet.

Półka Feministyczna i „matronaty”

W warszawskich bibliotekach z okazji 8 marca przygotowano specjalne półki feministyczne, na których znajdują się książki z literaturą feministyczną i kobiecą.

Warszawska Rada Kobiet zarekomendowała m.in. pozycje takie jak: „Czas motyli” J. Alvarez, „Mit urody” N. Wolf, „Zagadki babci” S. Chutnik, „Mistrzyni” M. Gretkowskiej czy „Własny pokój” V. Woolf.

Do 31 marca w Domu Kultury Wygoda w Rembertowie zobaczyć można wystawę malarska „Wiosna jest kobietą”. Autorkami prac są artystki z pracowni działającej od blisko 15 lat przy Rembertowskiej Akademii Seniora. Artystki malują pejzaże, portrety, martwe natury czy scenki rodzajowe. Obecna wystawa „Wiosna jest Kobietą” pokazuje, jak różnie można podejść do tego tematu i twórczo pokazać nadchodzącą porę roku. Także w Rembertowie 10 marca, o godz. 18:00, odbędzie się bezpłatny koncert „Muzyczny portret Kobiety” z utworami światowej muzyki, w tym utwory operetkowe i musicalowe.

W Muzeum Ziemi przygotowano wystawę „W poszukiwaniu zaginionych roślin – Hanna Czeczott (1888–1982)”, która jest wyrazem uznania nie tylko dla dorobku twórczyni polskiej paleobotaniki, ale również dla roli kobiet w rozwoju nauki. Wystawa będzie trwała od 8 marca do 30 kwietnia 2023 roku, a miejscem jej ekspozycji będzie jednostka pomocnicza Polskiej Akademii Nauk – Muzeum Ziemi, w której Hanna Czeczott przepracowała 36 lat, tworząc podwaliny dyscypliny, kolekcję zbiorów paleobotanicznych, a także torując drogę kolejnemu pokoleniu naukowczyń.

W gocławskim Terminalu Kultury zaplanowano popołudniowe warsztaty wizażu i warsztaty stylizacji ubioru z Klaudią Wypiór (Red Plume Make-up Artist) i osobistą stylistką – Mają Żakowicz, zajęcia z kobiecej jogi Vinyasa Slow z Agnieszką Bogusławską oraz pilates z Moniką Le Felic. A o 20:00 odbędą się warsztaty muzyczne, które poprowadzi Bartek Miecznikowski i Fundacja Muzyczni Czarodzieje. Panie wspólnie stworzą zespół muzyczny i zagrają na perkusji, congach czy gitarze. Więcej informacji na stronie: terminalkultury.pl.

Kobiety w komunikacji miejskiej

Kobiety to nie tylko większość pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, to także 49% osób zatrudnionych w miejskiej komunikacji. W Dzień Kobiet w ZTM odbywa się  konferencja „Komunikacja miejska jest kobietą”. Kobiety związane zawodowo z komunikacją miejską opowiedzą o swojej pracy, największych wyzwaniach i planach oraz o wciąż obecnych w społeczeństwie stereotypach ze względu na płeć.

Konferencja jest transmitowana na profilu Warszawskiego Transportu Publicznego na Facebooku.