null

Stołeczne autobusy jadą do Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia z kierowcami autobusów, którzy dostarczą dar miasta Warszawa do Ukrainy.
Pięć autobusów MZA wyjedzie do Mikołajowa | Autor: Rafał Motyl

Pięć autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych już jutro wyjedzie do ukraińskiego Mikołajowa. Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawiał dziś z kierowcami, którzy dostarczą dar miasta Warszawa na miejsce.

Pięć przegubowych, niskopodłogowych autobusów Miejskich Zakładów Autobusowych już jutro wyjedzie do Mikołajowa. To dar Warszawy dla mieszkanek i mieszkańców tego ukraińskiego miasta.

Warszawa wspiera Ukrainę w każdy możliwy sposób. Dzielimy się tym, co mamy, nie tylko z uchodźcami, którzy znaleźli u nas schronienie przed wojną, ale także z osobami, które zdecydowały się pozostać w swoich domach. Wielkie podziękowania dla MZA, ale przede wszystkim dla kierowców, którzy o świcie wyruszą w trasę i dostarczą wypełnione po brzegi Solarisy za ukraińską granicę – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Przekazywane pojazdy to w pełni sprawne Solarisy Urbino 18 z 2007 r. Autobusy posiadają solidną konstrukcję i jeszcze przez wiele lat będą służyły pasażerom. Ich przekazanie nie spowoduje utrudnień w stołecznej komunikacji publicznej – już latem zostaną one zastąpione przez nowe Autosany Sancity, produkowane obecnie w Sanoku.

Na pokładzie pięciu Solarisów, które kierowcy MZA odprowadzą do Ukrainy, znalazły się zestawy niezbędnych części zamiennych, a także kilkanaście ton darów, wśród nich m.in. żywność oraz artykuły higieniczne.

Wyruszamy o 4 rano, zbiórkę zaplanowaliśmy pół godziny wcześniej. Zakładamy, że przejazd zajmie nam 8 godzin. Przejedziemy granicę i tam przekażemy autobusy naszym ukraińskim kolegom – mówi Hubert Adamiak, kierowca z zajezdni „Woronicza”.

Miejskie Zakłady Autobusowe są zaangażowane w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom od pierwszego dnia wojny. Autobusy Spółki przewoziły uchodźców do miejsc ich tymczasowych zakwaterowań, natomiast w halach przy ulicy Włościańskiej powstał wielki punkt koordynacyjno-przeładunkowy, do którego trafiają dary nadsyłane z Warszawy, z wielu miast Polski oraz całej Europy (między innymi Portugalii, Szwecji czy Turcji).

Na miejscu są one sortowane, a następnie trafiają do Ukrainy oraz miejskich punktów dla uchodźców. Do tej pory z magazynu MZA wyjechało kilkaset ton darów.

Miejskie Zakłady Autobusowe będą w dalszym ciągu uczestniczyć w pomocy naszym sąsiadom.

Mamy sygnały z wielu miast, m.in. Charkowa, Równego, czy Iwano-Frankiwska. Nie wykluczamy, że i tam przekażemy używane autobusy z pakietami części zamiennych – zapewnia Jan Kuźmiński, prezes MZA.

 Autobus który dostarczy dar miasta Warszawa do Ukrainy.
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Autobus który dostarczy dar miasta Warszawa do Ukrainy.
Autobus który dostarczy dar miasta Warszawa do Ukrainy.
Autobus który dostarczy dar miasta Warszawa do Ukrainy.
Autobus który dostarczy dar miasta Warszawa do Ukrainy.