null

Stołeczne autobusy dotarły do Ukrainy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
 Prezydent Rafał Trzaskowski rozmawia z kierowcami autobusów, którzy dostarczą dar miasta Warszawa do Ukrainy.
Pięć autobusów MZA dotarło do Mikołajowa | Autor: Rafał Motyl

Autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych dojechały do ukraińskiego Mikołajowa

Przegubowce bez większych problemów pokonały ponad 1300 kilometrów dzielących Warszawę od jednego z największych ukraińskich portowych miast – Mikołajowa. Tam będą przez kolejne lata wozić pasażerów, a w razie potrzeby ewakuować mieszkańców zagrożonych wojną.

Przekazane Ukrainie pojazdy to niskopodłogowe, przegubowe Solarisy Urbino z roku 2007, które jeszcze niedawno kursowały w Miejskich Zakładach Autobusowych. Autobusy posiadają solidną konstrukcję i jeszcze przez wiele lat będą służyły mieszkańcom Ukrainy. Na pokładzie autobusów do Mikołajowa trafiła także pomoc humanitarna – żywność, artykuły higieniczne, toaletowe i czystościowe, materace oraz poduszki.

Wielkie podziękowania dla MZA, ale przede wszystkim dla kierowców, którzy wyruszyli w trasę i dostarczyli wypełnione po brzegi Solarisy za ukraińską granicę – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Za przekazaną pomoc dziękował mer Mikołajowa Aleksander Sienkiewicz, który osobiście odebrał pojazdy w mikołajewskiej zajezdni.

Miejskie Zakłady Autobusowe są zaangażowane w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom od pierwszego dnia wojny. Autobusy Spółki przewoziły uchodźców do miejsc ich tymczasowych zakwaterowań, natomiast w halach przy ulicy Włościańskiej powstał wielki punkt koordynacyjno-przeładunkowy, do którego trafiają dary nadsyłane z Warszawy, z wielu miast Polski oraz całej Europy (między innymi Portugalii, Szwecji czy Turcji).

Zobacz galerię (2 zdjęć)