null

Stołeczna pomoc dla uchodźców

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pokój przygotowany na noclegi dla uchodźców z Ukrainy. Widać łóżka polowe. Na każdym łóżku przygotowany, zapakowany komplet czystej pościeli
Warszawa przygotowuje się na przyjęcie uchodźców | Autor: Ewelina lach

Punkty informacyjne, specjalna infolinia, setki wolontariuszy - Warszawa pomaga ukraińskim uchodźcom. Działają już tymczasowe miejsca noclegowe – jedno z nich odwiedził dziś prezydent Rafał Trzaskowski. Miejska komunikacja jest dla obywateli Ukrainy darmowa.

Warszawska infolinia dla obywateli Ukrainy

Główny numer stołecznej informacji dla uchodźców to  +48 505 700 701. Czynne są  nadal inne infolinie, np. Centrum Wielokulturowego przy Jagiellońskiej: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Informacji udziela cały czas Miejskie Centrum Kontaktu 19115.

Na terenie Warszawy, szczególnie przy dworcach działają punkty informacyjne. Ten na Dworcu Wschodnim odwiedził dziś rano prezydent Rafał Trzaskowski.

Miasto nieustannie monitoruje sytuację związaną z napływającymi grupami uchodźców. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby nikt nie został bez opieki. Chcemy rzeczywiście im pomóc – zapewnić dach nad głową, spokój i bezpieczeństwo. Większość ludzi przyjeżdża tutaj do przyjaciół, znajomych, ale zdarza się, że ich nie mają, wtedy szukamy im noclegu. Udzielamy im także pomocy psychologicznej. Wielkie podziękowania, bo warszawiacy i warszawianki stanęli na wysokości zadania – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Przez całą dobę działa też punkt informacyjny w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego)**. Na uchodźców czekają punkty na Dworcu Zachodnim. Tam również przez całą dobę od strony peronów autobusów dalekobieżnych stoi miejski autobus, w którym można usiąść, poczekać, napić się herbaty i uzyskać informację, gdzie udać się dalej.

W Centrum Wielokulturowym w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 54 działa punkt, w którym można uzyskać informacje w sprawach: legalizacji pobytu w Polsce, pośrednictwa pracy, czy wsparcia psychologicznego.

Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc na infolinię CWW: 22 648 11 11 lub +48 604 932 969. Te numery są czynne w godzinach od 08:00 do 20:00 przez cały tydzień.

Informacji udziela cały czas Miejskie Centrum Kontaktu 19115.

Warszawska komunikacja dla uchodźców

Obywatele Ukrainy mogą korzystać z miejskiej komunikacji bezpłatnie po okazaniu dowolnego dokumentu.

Wszystkie autobusy i tramwaje od dzisiaj jeżdżą udekorowane małymi flagami w barwach ukraińskich i stołecznych.

Opieka psychologiczna

W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstało Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni od lat pracują z cudzoziemcami i są przygotowani, żeby zapewnić wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.

Wsparcie psychologiczne w tej tragicznej sytuacji, szczególnie dla dzieci i młodzieży, jest niesamowicie ważne. I to również zapewnimy osobom uciekającym przed wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą – mówił prezydent Rafał Trzaskowski odwiedzając tę przychodnię.

Poszukiwani - wolontariusze i noclegi

Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl. Propozycje darów i pomocy można składać przez formularz ochotnicy.waw.pl/darczyncy

Poszukiwane są także mieszkania, pokoje czy inne lokale, które mogłyby stać się choćby na krótki czas miejscem zamieszkania dla osób i rodzin uciekających przed wojną na Ukrainie. Zgłoszenia na stronie ochotnicy.waw.pl/mieszkania

Prezydent Trzaskowski odwiedził dziś jedno z miejsc przygotowanych na tymczasowe miejsce noclegu.

Opieka weterynaryjna

Wielu uchodźców zabiera ze sobą także swoje zwierzę. O psach i kotach pamięta warszawskie Schronisko na Paluchu i przypomina o obowiązkowym szczepieniu przeciwko wściekliźnie, któremu na terenie Polski podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia.

U kotów jest ono zalecane. Do schroniska można się zwrócić także po inną pomoc weterynaryjną np. jeśli konieczne jest natychmiastowe leczenia, zaczipowania bądź karma. Czynne są całodobowo numery tel.: +48 228681578 i 228681579.

** Aktualizacja z 2.03.2022 r.: PKiN nie pełni obecnie funkcji punktu informacyjnego

Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski stoi przed ośrodkiem w którym przygotowano noclegi dla uchodźców rozmawia z jednym z pracowników, z kobietą
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski rozmawia z pracownikami ośrodka, który przygotowuje noclegi dla uchodźców
W miejscu przygotowanym na noclegi dla uchodźców Ukrainy stoją łóżka polowe. Na każdym łóżku zapakowany komplet czystej, białej, jednorazowej pościeli
Na autobusie oprócz flagi Warszawy pojawiła się flaga Ukrainy w niebiesko żółtych barwach
Widoczne dwa tramwaje warszawskie, każdy z nich ma na zderzaku wetkniętą flagę Ukrainy