null

Stołeczna młodzież w światowej czołówce umiejętności edukacyjnych

Drukuj link otwiera się w nowej karcie
Grupa nastolatków siedzi na dywanie i układa elementy
Stołeczna młodzież w światowej czołówce umiejętności edukacyjnych. | Autor: UM Warszawa/E. Lach

Warszawscy 15-latkowie od lat biorą udział w międzynarodowych badaniach PI-SA, które sprawdzają umiejętności uczniów w trzech wybranych kategoriach. Ostatnie badanie PISA odbyło się w 2022 roku. Znane są już szczegóły dotyczące wyników osiągniętych przez stołeczną młodzież.

PISA (Programme for International Student Assessment) to międzynarodowe badanie  15-latków, które sprawdza ich umiejętności w następujących obszarach:

  • rozumienia testu czytanego,
  • rozumowania w matematyce oraz naukach przyrodniczych.

Badanie, które odbywa się co 3 lata, jest koordynowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Za realizację polskiej edycji odpowiedzialny jest Instytut Badań Edukacyjnych.

Warszawscy 15-latkowie w PISA 2022

Badania PISA realizowane są od 2009 i obejmują już blisko 100 krajów.  Wśród badanych znajduje się również Polska.

Warszawscy uczniowie są najlepsi na świecie! I potwierdzają to testy PISA. Młodzi ze stolicy uzyskali najlepsze wyniki w badaniach czytania ze zrozumieniem. Są też w ścisłej światowej czołówce z matematyki i nauk przyrodniczych. To świetna wiadomość. Warszawa jest z Was dumna! – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W badaniach PISA w matematyce średni wynik warszawskich uczniów wyniósł 542 punkty i tym samym zajmują oni 5. miejsce wśród uczestników badania. W porównaniu z innymi miastami powyżej miliona mieszkańców, wyższe wyniki w matematyce osiągnęli jedynie uczniowie z Tajwanu (573), Singapuru (569), Hongkongu (555) oraz Japonii (549).

Za to w czytaniu ze zrozumieniem, warszawscy uczniowie ze średnim wynikiem 542 punktów uplasowali się na 1. miejscu, wyprzedzając tym samym uczniów miast z Azji Wschodniej. W pierwszej piątce, poza stołeczną młodzieżą, znalazły się kolejno Singapur (539), Japonia (536), Hongkong (534), Kanada (531).

W naukach przyrodniczych 15-latkowie z Warszawy, uzyskując wynik 540 punktów, zajęli 5. miejsce wśród największych miast świata. Wyższe rezultaty odnotowano u uczniów z miast w Japonii (553), Singapurze (552), Tajwanie (549) oraz Hongkongu (541).

Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna za stołeczną oświatę, dodaje że wyniki młodych warszawiaków w PISA są wyraźnie wyższe niż średnia dla reszty Polski. Poza tym jako jedyne miasto z Polski utrzymaliśmy pozycje z wcześniejszego badania, w pozostałych częściach kraju wyniki badania są nawet o 40 punktów niższe w przypadku matematyki i czytania ze zrozumieniem,  i o około 30 punktów w przypadku nauk przyrodniczych.

Wyniki warszawskiej młodzieży to dla nas ogromny powód do dumy, ponieważ sukcesy naszych uczniów odzwierciedlają również jakość edukacji w stolicy, poziom zaangażowania kadry pedagogicznej, ale też sił i środków finansowych jakie łożymy na edukację  – zaznacza wiceprezydentka.