null

Startupy! Rusza rekrutacja do miejskiego programu akceleracyjnego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Warsaw Booster - pomarańczowy napis na niebieskim tle

Masz startup? Albo pomysł? Ratusz otwiera rekrutację do 9. edycji miejskiego programu akceleracyjnego Warsaw Booster.

Startupy zainteresowane uczestnictwem w programie mogą zgłaszać swój udział do 20 czerwca za pośrednictwem strony internetowej programu. Program przeznaczony jest dla firm, które prowadzą działalność w Warszawie – ale nie dłużej niż 3 lata – lub dopiero mają taki zamiar.

Korzyści dla miasta

Warsaw Booster to jedyny w Polsce, cyklicznie realizowany miejski program akceleracyjny, który wspiera młode firmy technologiczne oraz twórców w doskonaleniu kompetencji biznesowych. W tym roku Warszawa organizuje go po raz dziewiąty. Uczestnicy programu przez wiele tygodni otrzymują indywidualne i dopasowane do ich potrzeb wsparcie mentorów i doradców z ponad 100 polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz biur, jednostek i spółek miejskich. Biorą udział w warsztatach, wykładach, indywidualnych spotkaniach oraz korzystają z mentoringu.

Do pierwszej tury tegorocznej edycji programu zostanie zakwalifikowanych 45 najlepszych projektów wybranych spośród wszystkich zgłoszeń.

Inteligentny i zrównoważony rozwój – w takim kierunku podąża Warszawa. Chcemy utrzymać wysoki poziom atrakcyjności stolicy, dlatego stawiamy na innowacyjne rozwiązania, które pozwolą nam jeszcze lepiej reagować na globalne wyzwania. Wiele z nich dotyczy codziennego funkcjonowania miasta. Liczę, że efektem Warsaw Boostera będą nowatorskie projekty, które odpowiedzą na potrzeby naszych mieszkanek i mieszkańców – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Game changer dla startupów

Znakiem rozpoznawczym Warsaw Boostera jest ambitny program merytoryczny.

Uczestnicy programu będą mogli wziąć udział w zajęciach grupowych, wykładach i warsztatach poświęconych wydobywaniu kluczowych przewag i zarządzaniu indywidualnymi deficytami startupów. W oparciu o międzynarodowe standardy venture capital przygotujemy ich nie tylko do rozmów z klientami korporacyjnymi, ale także dostawcami kapitału. Warszawa jest najlepszym miejscem do postawienia pierwszego kroku zarówno przez lokalnych innowatorów, jak i przyjezdnych - mówi Paulina Brym-Ciuba, COO Startup Hub Poland.

Celem programu jest znalezienie rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania przed jakimi stoi Warszawa związanych ze zrównoważonym rozwojem. Zostały one zidentyfikowane w następujących obszarach:

  • transport i infrastruktura komunikacyjna,
  • jakość życia w tym planowanie miasta i dbanie o mieszkańców,
  • zasoby naturalne Warszawy czyli ochrona środowiska, zanieczyszczenie i zrównoważona energia
  • kapitał stolicy czyli usługi publiczne, zasoby i administracja.

Proponowane przez startupy rozwiązania powinny wykorzystywać nowoczesne technologie takie jak sztuczna inteligencja (AI), internet rzeczy (IoT), analiza wielkich zbiorów danych (big data), przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej (cloud computing), uczenie maszynowe (machine learning), wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR).

Doświadczenie poprzednich edycji pokazuje, że startupy biorące udział w programie mają olbrzymi potencjał. Zaangażowanie naszych partnerów i mentorów to ogromna wartość dodana dla uczestników. Alumni Warsaw Booster zgodnie wskazują, że uzyskana w ramach programu wiedza i dostęp do ekspertów stanowiły game changer dla rozwoju ich projektów oraz są szansą na podniesienie kompetencji zespołów projektowych – mówi Dagmara Krzesińska z Koalicji na rzecz Polskich Innowacji (KPI).

Współczesne kryzysy, jak pokazała najpierw pandemia Covid-19 a obecnie konflikt zbrojny na Ukrainie, w szczególny sposób dotykają miasta. Globalne problemy bolą lokalnie i muszą być rozwiązywane przez lokalne społeczności. Duże miasta po raz kolejny odgrywają rolę wspólnot o strategicznym znaczeniu. W czasie pokoju dostarczają paliwa gospodarce i innowacyjnych rozwiązań społeczeństwu, a w czasie wojny stają się celem brutalnych ataków lub miejscem schronienia dla setek tysięcy uchodźców. Nie ma roku by nasze miasto nie musiało mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Warsaw Booster jest programem dla przedsiębiorców którzy uzbrojeni w talent i przedsiębiorczy zapał są gotowi tworzyć nowe rozwiązania by w Warszawie i innych miastach na świecie żyło się bezpieczniej, wygodniej, zdrowiej i dostatniej – mówi dr Jan Kaczmarek, prezes Fundacji MOST.

Nagrody dla zwycięzców

Do finału Warsaw Boostera zostanie zakwalifikowanych 10 najlepszych startupów. Jury wybierze spośród nich trzy, które otrzymają nagrody finansowe w wysokości 45000 zł (I miejsce), 30000 zł (II miejsce), 12500 zł (III miejsce).

W ubiegłorocznej edycji pierwsze miejsce zdobył startup RESQL za system przeciwdziałania przemocy rówieśniczej. RESQL wspomaga nauczycieli w zbieraniu informacji i reagowaniu na zgłoszenia uczniów. Dostarcza dyrektorom szkół wiarygodnych danych o skali i przejawach przemocy w ich placówce.

Drugie miejsce zajął zespół SeekStorm za innowacyjną technologię wyszukiwania. A trzecie startup Binderless – platforma online umożliwiająca elektroniczny proces obiegu dokumentów i zarządzania komunikacją na inwestycjach budowlanych.

Program, na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy realizuje konsorcjum trzech fundacji: Fundacja Startup Hub Poland (SHP), Fundacja Koalicja na rzecz Polskich Innowacji (KPI) oraz Fundacja Mobile Open Society Through Technology (MOST).