null

Startuje 19. edycja Millennium Docs Against Gravity

Drukuj otwiera się w nowej karcie
kadr z filmu CalendarGirls_Dancing_PhotobyLoveMartinsen, który będzie wyświetlany podczas festiwalu Millenium Docs AgainstGravity
kadr z filmu Calendar Girls Dance

Największy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej - w salach kinowych i w internecie. Pierwsze filmy w warszawskich kinach będą wyświetlane już dzisiaj.

Po raz kolejny Warszawa współfinansuje festiwal Millennium Docs Against Gravity, który zawsze jest na czasie, a tegoroczne hasło „Rethink Everything” jest tego najlepszym przykładem – w czasach kolejnych kryzysów kultura daje nam możliwość wytchnienia. Odbiorcom festiwalu życzę, żeby znaleźli czas i cieszyli się tymi wszystkimi wspaniałymi filmami. Do zobaczenia w kinie! – zaprasza Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy. 

Tradycyjnie na festiwalu zostaną pokazane najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata. Hasło tegorocznego „Rethink Everything”, zostało zaczerpnięte z filmu „Wymyślić świat na nowo” w reż. Richarda Dale’a i  Nigela Walka. To zaproszenie do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat w obliczu pandemii oraz rosyjskiej agresji w Ukrainie. W ramach 19. Millennium Docs Against Gravity zostanie zaprezentowanych pięć filmów opowiadających o Ukrainie.

A dzisiaj swoją premierę będzie miał film "Bestie ze Złego" w reżyserii Tomasza Knittla. Dokument powstał m.in dzięki finansowemu wsparciu Warszawy, a opowiada o Alternatywnym Klubie Sportowym, który gromadzi ludzi różnych kultur, światopoglądów  i płci.

W tym roku w programie pojawiło się także kilka nowych sekcji, dotyczących tematów i miejsc, które w ostatnim czasie szczególnie interesowały twórców kina dokumentalnego. “Love Stories”, czyli historie o miłości - do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym.

 “Nauka nas uratuje” to zestaw filmów, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców.

W sekcji “Zanim dorośniesz” zobaczymy życie młodych bohaterów i bohaterek, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei “Oblicza Dalekiego Wschodu” pokazują rzeczywistość regionu, który nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym i politycznym.

W ramach festiwalu odbędzie się też pierwsza w Polsce retrospektywę filmów Susan Sontag.

Festiwal potrwa do 22 maja 2022, a od 24 maja do 5 czerwca 2022 w wersji online. Pełny program dostępny jest na mdag.pl.

plakat Millenium Docs Against Gravity przedstawiający parę w objęciach w lustrzanym odbiuciu