null

Startują Nowe Epifanie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Kadr ze spekatklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”
Kadr ze spekatklu „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” | Autor: Nowe Epifania

„Czemu jesteście zmieszani?” – to hasło 15. edycji Festiwalu Nowe Epifanie organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Festiwal rozpocznie się jutro i potrwa do 24 marca. W programie znalazły się: pokazy teatralne, koncerty muzyki dawnej oraz filmy. Wydarzenie dofinansowano ze środków m.st. Warszawy.

Festiwal Nowe Epifanie to poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II. Formuła Festiwalu ma charakter interdyscyplinarny i obejmuje prezentację przedstawień teatralnych, widowisk muzycznych w przestrzeniach sakralnych, wystaw, pokazów filmowych poruszających w nowoczesny sposób tematykę religijną i teologiczną oraz towarzyszących im spotkań dyskusyjnych, prowokujących do duchowej refleksji oraz odnawiających dialog religii ze sztuką.

Teatr

W 2024 roku organizatorzy wracają do prezentacji najlepszych spektakli z ubiegłego sezonu teatralnego, podejmujących tematy duchowe, etyczne i religijne.

Program teatralny Nowych Epifanii Festiwal rozpocznie prezentacja dwóch, inspirowanych osobistymi przeżyciami prac dyplomowych absolwentek Akademii Teatralnej. Podczas jednego wieczoru pokazany będzie film krótkometrażowy „Babcia Wandzia” w reż. Karoliny Kowalczyk, będący fabularyzowaną fantazją o duchowości babci reżyserki, oraz spektakl–instalacja „Ból” Kingi Chudobińskiej-Zdunik, w którym reżyserka podzieliła się własnym bólem spowodowanym życiem ze stwardnieniem rozsianym.

W kolejnych dniach zaplanowano spektakle: „Ptaki ciernistych krzewów. Rzecz o miłości w kościele” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego, „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” w reż. Mateusza Pakuły oraz „Gusła” na motywach „Dziadów” Mickiewicza w reż. Grzegorza Brala.

Muzyka i film

W programie muzycznym pojawią się artyści, którzy wystąpili już podczas poprzednich edycji – Adam Strug i zespół Dziczka oraz debiutujący na festiwalu zespół Jerycho z albumem „Golgotha”.

Kuratorem programu filmowego w tym roku został Mateusz Toma. Przygotował program komplementarny do tematyki spektakli. Pokazy odbywać się będą w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Po każdym z nich dyskusja z zaproszonymi gośćmi, wstęp wolny. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: noweepifanie.pl/kategoria/film/.

Bilety

Bilety na spektakle i koncerty można kupić przez stronę noweepifanie.pl oraz w wybranych kasach teatrów lub w kancelarii Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11, 3 piętro) od poniedziałku do piątku w godz. 12:00–15:00. Szczegółowe informacje i regulamin sprzedaży biletów na stronie: noweepifanie.pl/bilety.