null

Startują konsultacje polityki młodzieżowej

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Warszawa rozpoczyna kolejny etap działań w ramach strategii rozwoju miasta #Warszawa2030 i uruchamia konsultacje polityki młodzieżowej. Dokument wskazuje wytyczne dla władz miasta, miejskich instytucji i jednostek określające, jak działać na rzecz młodego pokolenia. Konsultacje potrwają od 18 sierpnia do 8 października 2021 r.

Chcemy, aby młodym mieszkańcom żyło się jeszcze lepiej, dlatego wypracowaliśmy politykę młodzieżową. Dokument ma być podpowiedzią dla nas  - dorosłych, urzędników i pracowników miejskich instytucji – jak współpracować z młodzieżą i odpowiadać na jej potrzeby. Zapraszamy młodych ludzi i wszystkich dorosłych, którzy chcą wyrazić swoją opinię. Każdy głos jest dla nas ważny – mówi prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Polityka młodzieżowa miasta stołecznego Warszawy jest opracowaniem programującym rozwój miasta w ramach strategii #Warszawa2030. To kolejny, po „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020”, dokument skierowany do warszawskiej młodzieży. Nowa polityka będzie czerpać z wypracowanych wcześniej rozwiązań, wychodząc jednocześnie naprzeciw potrzebie systemowego podejścia do zmiany postaw i sposobu myślenia o młodzieży w Warszawie. Określone w polityce wartości i postawy mają być kluczem w kontekście pracy z młodymi ludźmi na wszystkich jej płaszczyznach.

Zaplanowane konsultacje służą zebraniu opinii, uwag, wniosków między innymi w sprawach związanych z edukacją, kulturą, sportem, polityką społeczną i mieszkaniową, a także ekologią, zdrowiem czy przyjaznym transportem. Działania te są wyrazem przekonania, że to młodzi mieszkańcy stolicy stanowią siłę napędową miasta, determinują jego rozwój, dlatego warto wsłuchać się w ich głos. Z przeprowadzonych konsultacji społecznych powstanie raport. Jego efektem będzie finalny dokument, uwzględniający głos warszawiaków i warszawianek. Wskaże on główne cele polityki miasta na rzecz młodzieży.

Jak konsultujemy?

W harmonogramie konsultacji zostały uwzględnione:

  • Otwarte spotkania on-line;
  • Warsztaty z młodzieżowymi radnymi;
  • Warsztaty z organizacjami pozarządowymi działającymi z młodzieżą i na jej rzecz;
  • przyjmowanie opinii w formie ankiety on-line przez cały czas trwania konsultacji. Formularz ankiety on-line oraz treść polityki dostępny jest na stronie: www.konsultacje.um.warszawa.pl/mloda_warszawa
  • 6 gier miejskich w dzielnicach: Praga, Mokotów, Żoliborz, Wola, Ochota oraz Ursynów;
  • 5 spotkań w przestrzeni miasta, podczas których będziemy rozmawiać i tworzyć wspólnie Warszawę przyszłości;
  • Dodatkowo przez cały czas trwania konsultacji można także zgłaszać swoje uwagi mailem na adres: politykamlodziezowa@um.warszawa.pl

Szczegółowy przebieg konsultacji dostępny na: www.konsultacje.um.warszawa.pl

Zobacz także: Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski o konsultacjach polityki młodzieżowej