null

Sprzątanie z oszczędzaniem wody

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna pochyla się nad basenem pływackim, trzymając w ręce sprzęt do wypompowywania wody.
Wodny recykling

1,6 mln litrów - tyle wody warszawskie baseny oddały w tym roku służbom miejskim. Zarząd Oczyszczania Miasta podsumowuje akcję wodnego recyklingu.

170 pojazdów służb oczyszczania zapełniło się wodą z basenów, którą następnie umyto stołeczne ulice i torowiska. Przez trzy ostanie miesiące zamiast do kanalizacji, pływalnie przepompowywały ją do polewaczek. W sumie Zarząd Oczyszczania Miasta odzyskał 1,6 mln litrów wody.

W dobie zmian klimatycznych woda to szczególne dobro. O ekologii w codziennej pracy pamiętają także warszawskie służby komunalne, które połączyły siły z miejskimi ośrodkami sportu. Zarząd Oczyszczania Miasta nadal szuka możliwości oszczędzania zasobów przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich standardów czystości. Widzimy powodzenie takich działań, a akcja wodnego recyklingu spotkała się z dużym uznaniem wśród mieszkańców nie tylko Warszawy – mówi dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta Tadeusz Jaszczołt.

Drugie życie wody

Akcja prowadzona była w czasie przerw technologicznych, kiedy ze względów konserwacyjnych konieczne jest osuszenie zbiorników na basenach. Do ekoinicjatywy Zarządu Oczyszczania Miasta przystąpiło w tym roku 7 ośrodków: „Wodnik” z Pragi-Południe, „Delfin” z Woli, basen przy ul. Lindego z Bielan, a także ochocki OSiR z Rokosowskiej, Centrum Sportu i Rekreacji WUM, OSiR Żoliborz oraz Park Wodny Moczydło. Wsparcie techniczne w postaci pomp koniecznych do napełnienia pojazdów służb oczyszczania zapewniała Ochotnicza Straż Pożarna z Wesołej.

Zarząd Oczyszczania Miasta przeprowadził akcję odzyskiwania wody po raz trzeci, wpisując się tym samym w stołeczną kampanię „Szanuj wodę – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj”. Łącznie w ciągu trzech ostatnich lat w ramach wodnego recyklingu ponownie użyto 6,5 mln litrów wody – to niemal tyle, ile pomieszczą dwa baseny olimpijskie.

Inicjatywa ZOM wskazuje, że szerzenie proekologicznych rozwiązań i dbałość o środowisko jest możliwa w różnorodnych sektorach.

Regularne porządki

Zarząd Oczyszczania Miasta organizuje w Warszawie regularne sprzątanie 1300 km ulic. Każda z nich jest – od wiosny do jesieni – czyszczona na mokro przynajmniej raz w tygodniu. Za pozostałe warszawskie ulice odpowiadają urzędy dzielnic, GDDKiA oraz zarządcy osiedli.