null

Sprawdź swoją formę i... bieżnię stadionu dawnej Skry

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dziewczyna ćwiczy na stadionie, w tle inni ćwiczący i trybuny
Aktywna Warszawa w akcji

Już w najbliższy poniedziałek każdy może sprawdzić swoją formę w Teście Coopera. To specjalna edycja cyklu bezpłatnych treningów biegowych organizowanych przez Aktywną Warszawę.

Test Coopera to popularna na całym świecie próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Polega on na 12-minutowym nieprzerwanym wysiłku – można biec albo przeplatać odcinki biegu marszem. Chodzi o to, żeby pokonać w tym czasie jak największy dystans.

Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu. Np. na „dobrze” 30-letni mężczyzna musi pokonać 2300-2700 m, a po 50-tce wystarczy 2000-2400 m. Z kolei dla 20-letniej kobiety 1800-2200 m to „średnio”, a dla 40-letniej przebiegnięcie powyżej 2200 m to „bardzo dobrze”. Pełną tabelę można znaleźć na stronie testcoopera.pl.

Cieszę się, że z miejsc przeznaczonych na rekreacje i z bieżni na Skrze mogą ponownie korzystać aktywni warszawiacy i warszawianki. Test Coopera to nie tylko propozycja dla regularnie trenujących biegaczy, ale też dla tych, którzy dopiero chcieliby zmienić styl życia na bardziej aktywny. To dobry sprawdzian formy na początek, zachęcam wszystkich do udziału zarówno w tej, jak i w innych imprezach Aktywnej Warszawy – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Warszawski Test Coopera odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia, na bieżni lekkoatletycznej w Ośrodku Wawelska, czyli na terenie dawnej Skry, którą miasto odzyskało po 13 latach batalii sądowych. Po uporządkowaniu oraz zabezpieczeniu terenu został on udostępniony mieszkańcom, w tym warszawskim biegaczom i biegaczkom. Tym samym na Skrze znowu można trenować lub odpoczywać na terenach zielonych.

Na test nie trzeba się wcześniej zapisywać. Start pierwszej tury o 19.00, ale organizatorzy namawiają, żeby przychodzić już od 18.30 (wejścia od Żwirki i Wigury/Wawelskiej lub od ul. Rokitnickiej) i rozgrzać się przed próbą. Do godz. 20 zostaną wypuszczone maksymalnie trzy serie. Dla trzech kobiet i mężczyzn z najlepszymi wynikami przewidziano nagrody.