null

Spotkajmy się wspólnie nad Wisłą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie osoby w żółtych kamizelkach idą ścieżką, w rękach trzymają worki do sprzątania
Autor: ZZW

Wspólność – to tegoroczne hasło kampanii Dzielnicy Wisła łączące mieszkańców. Zachęca do dbania o wspólne dobro i spędzania wolnego czasu na wiślanych bulwarach, plażach – albo spacerach przyrodniczych lub varsavianistycznych.

Wisła to aorta stolicy. Nad rzeką każdy może skorzystać z niezliczonej liczby atrakcji sportowych, wodniackich, rekreacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych. Odpocząć na piaszczystych plażach albo pospacerować ścieżką rekreacyjną w nadwiślańskim lesie łęgowym. Na plażach spotykamy Warszawskich Plażowych, którzy zadbają o komfort naszego wypoczynku i bezpłatnie wypożyczą leżaki, koce, książki czy sprzęt sportowy. Pamiętajmy tylko, żeby czas nad Wisłą spędzać z szacunkiem dla innych i dla środowiska  mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w stołecznym ratuszu.

Tegoroczne hasło Dzielnicy Wisła oznacza wspólność brzegów, wspólnotę ludzi i wspólną troskę o środowisko, bezpieczeństwo i sprzęty, z których korzystamy wypoczywając nad rzeką. Kampania zachęca do dołączenia do grona osób odpowiedzialnych, świadomych oraz szanujących przyrodę i innych. Pokazuje bogactwo nadwiślańskiej przyrody, niezwykłą historię rzeki oraz to, że każdy jest jej częścią. Przypomina o kodeksie dobrych praktyk nad Wisłą.

W tegorocznej odsłonie kampanii chcemy wzbudzić w mieszkankach i mieszkańcach Warszawy poczucie, że wystarczy bardzo niewiele, aby zmienić swoje zachowania i dołączyć do nadwiślańskiej wspólnoty. Kończąc plażowanie sprzątnijmy po sobie, wyrzućmy śmieci do śmietnika, zwróćmy leżak Plażowemu  mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły.

Letnie porządki

Dzielnica Wisła i Warszawscy Plażowi przez całe wakacje zapraszają na wspólne akcje sprzątania nadwiślańskich brzegów. Jak co roku każdy uczestnik otrzyma wiślany plakat autorstwa Oli Jasionowskiej, a za zdobycie pieczątek z pięciu zbiórek nagrodą będzie wyjątkowy, kolekcjonerski leżak Dzielnicy Wisła.

Nadchodzące daty akcji:

 • 5 sierpnia, sobota, godz. 10.00, przystań Młociny,
 • 12 sierpnia, sobota, godz. 10.00, plaża Żoliborz,
 • 26 sierpnia, sobota, godz. 10.00, plaża Saska,
 • 9 września, sobota, godz. 10.00, plaża Rusałka,
 • 16 września, sobota (World Cleanup Day) godz. 10.00, plaża Poniatówka.

Spacery z przewodnikiem

W sierpniu Dzielnica Wisła zaprasza także do zgłębienia wiedzy o Wiśle podczas bezpłatnych spacerów przyrodniczych i varsavianistycznych. Zbiórka zawsze przy budce Warszawskiego Plażowego.

Spacery przyrodnicze:

 • 5 sierpnia, sobota, godz. 11, plaża Rusałka – Co w Wiśle piszczy?
 • 7 sierpnia, poniedziałek, godz. 18, plaża Poniatówka – Wszędobylska przyroda,
 • 19 sierpnia, sobota, godz. 11, plaża Saska – Dzień bobry!
 • 21 sierpnia, poniedziałek, godz. 18, plaża Żoliborz – Nadwiślański las tropikalny.

Spacery varsavianistyczne:

 • 6 sierpnia, niedziela, 11:00, plaża Saska – Najpiękniejsze plaże miejskie pod słońcem,
 • 10 sierpnia, czwartek, 18.00, plaża Żoliborz – Sport, tradycja i historia,
 • 20 sierpnia Rusałka 11:00, plaża Rusałka – Plaża z historią w tle,
 • 24 sierpnia Poniatówka 18:00, plaża Poniatówka – Na lewo most, na prawo most.

Atrakcje przez cały rok

Przez cały rok warszawski odcinek Wisły tętni życiem. Na facebookowym profilu Dzielnicy Wisła można znaleźć informacje o cyklicznych spływach kajakowych, zajęciach jogi, treningach ergometrycznych, kajakach polo, frisbee, SUP-ach, wioślarskich, szachowych.

Są też rejsy w ramach oferty stołecznej żeglugi pasażerskiej, wieczorna rolkoteka na bulwarze, literacki lub przyrodniczy rajd rowerowy, koncerty, rodzinne pikniki i warsztaty w plenerze lub kino plenerowe na plaży. Wszystkie wydarzenia pod flagą Dzielnicy Wisła są bezpłatne dla mieszkańców.

Wiślany plakat z hasłem Wspólność
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Plakat z hasłem Sprzątanie nad Wisłą
Plakat z napisem Spacery nad Wisłą