null

Sposób na deszczową pogodę – warszawskie biblioteki

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gry i zabawy w bilbiotece z okazji końca remontu

Warszawskie biblioteki to nie tylko miejsca, w których wypożycza się książki, to także lokalne centra kultury dla wszystkich pokoleń. W ostatnich latach stołeczne placówki przechodzą modernizację. Właśnie sfinalizowano remont w jednej z nich - Wypożyczalni przy ul. Puławskiej 119 i Biblioteki Dziecięcej przy al. Niepodległości 19. Z tej okazji odbyły się tam warsztaty, wspólne czytanie oraz zabawy.

Z badań z 2022 roku wynika, że Warszawa jest drugą, po Brukseli, najlepiej rozwiniętą w Europie stolicą pod kątem dostępności bibliotek publicznych. Biblioteki, oprócz tego, że udostępniają czytelnikom i czytelniczkom swoje zbiory, starają się też przyciągać propozycjami kulturalnymi: organizują spotkania autorskie, poetyckie, wieczory z muzyką, pokazy filmów czy warsztaty tematyczne.

Spektakle dla dzieci i kursy dla seniorów

Luty mija pod znakiem spektakli dla dzieci. W mokotowskich placówkach wystawiane są przedstawienia z repertuaru dla najmłodszych – do końca miesiąca można jeszcze skorzystać z ich oferty.

Na 1 marca w rembertowskiej Bibliotece przy ulicy Gawędziarzy 8 zaplanowano spotkanie autorskie z Katarzyną Nosowską, piosenkarką, pisarką oraz wokalistką zespołu Hey. Z kolei w Bibliotece Publicznej przy ul. Koszykowej 26/28 odbyło się ostatnio spotkanie z Józefem Wilkoniem – cenionym malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem i ilustratorem książek.

Biblioteka im. Stanisława Staszica na Bielanach zaprasza na bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów. Kursanci nauczą się podstaw obsługi komputera, zasad wyszukiwania informacji w Internecie, używania poczty elektronicznej oraz edytora tekstu Wordu.

Zarówno dorośli jak i dzieci mogą znaleźć coś dla siebie. Ciekawe wydarzenia organizowane przez biblioteki w dzielnicach trafiają na stronę bibliotekiwarszawy.pl.

Stan biblioteczny w Warszawie

Warszawska sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych i ponad 200 różnego rodzaju placówek, w których znajduje się około pięciu milionów książek. W zasobach stołecznych bibliotek można znaleźć nowości wydawnicze zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, audiobooki i filmy.

W Czytelni pod Sowami przy ulicy Generała Zajączka 8 oraz w Wypożyczalni przy ulicy Słowackiego 19A zainstalowano pętle indukcyjne wraz z urządzeniami lektorskimi. Osoby korzystające z aparatów słuchowych dzięki pętli słyszą czysty dźwięk lektora lub prelegenta, pozbawiony szumów wynikających z akustyki pomieszczenia.

W Warszawie jest już ponad 30 książkomatów, dzięki którym można samodzielnie zwrócić książki po przeczytaniu. Co ważne – miejsca te są dostępne całą dobę. Ułatwiają życie czytelnikom, ale także osobom pracującym w bibliotekach.