null

Spektakl teatralny „Kwatera bożych pomyleńców”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
06.08.2022 20:00 - 06.08.2022 22:00
Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego, Grzybowska 79

Spektakl teatralny „Kwatera bożych pomyleńców”, adaptacja i reżyseria Katarzyna Kasica.

Przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego. Występują: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Andrzej Mastalerz.

Program obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego

78. rocznica 

Udostępnij

 08.07.2022

Wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego, koncert Kwiatu Jabłoni i gości, rodzinne spotkanie edukacyjne, przejazd rowerowy szlakiem Batalionu AK „Golski” – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zobacz pełny program.

 

Premiera książki „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”

 

Gdzie znajdowała się najważniejsza w powstańczej Warszawie barykada? Dlaczego przed „krową” nie należało chować się w bramie? Kiedy Powstanie Warszawskie objęło Puszczę Kampinoską? Dlaczego na powstańczym Murze Pamięci można odnaleźć nazwiska lotników amerykańskich, brytyjskich i kanadyjskich? Na te i inne pytania odpowiadają nasi historycy w książce „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944” – przekrojowej publikacji o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. To książka zarówno dla miłośników historii Powstania, jak i dla osób, które dopiero chciałyby dowiedzieć się, co dokładnie wydarzyło się w Warszawie latem 1944 roku.

19 lipca • wtorek
godz. 18.00

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

Więcej o książce >

Koncert i premiera płyty „Wolne serca”
Kwiat Jabłoni i goście

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło Kwiat Jabłoni – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia – do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. Efektem współpracy jest płyta oraz koncert.

Album „Wolne serca” zawiera 10 wyjątkowych coverów. Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz, czyli muzycy tworzący zespół Kwiat Jabłoni, wybrali najważniejsze dla nich polskie utwory opowiadające o wolności.

Podczas premierowego występu w Parku Wolności przy Muzeum poznamy nowe aranżacje kompozycji, które ukształtowały kilka pokoleń Polaków. W każdej dekadzie piosenki te miały inną wymowę, definiowały odmienny moment naszej historii, jednak łączyło je przesłanie – umiłowanie wolności. W piątkowy wieczór 22 lipca oprócz Kwiatu Jabłoni usłyszymy wielu znakomitych gości.

22 lipca • piątek
godz. 20.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na: bilety.1944.pl i eventim.pl

I tura sprzedaży biletów: 1.07 (piątek), godz. 10.00

II tura sprzedaży biletów: 14.07 (czwartek), godz. 10.00

III tura sprzedaży biletów: 18.07 (poniedziałek), godz. 10.00

Wydarzenie transmitowane w TVN24 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

„Pamięć »W« kadrze”

Weź udział w konkursie fotograficznym z okazji 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Uchwyć swoim aparatem lub smartfonem obchody organizowane w dowolnym miejscu na świecie. Uroczystości oficjalne, koncerty, akcje społeczne – tematem Twoich prac może być wszystko, co dotyczy upamiętnienia Powstania Warszawskiego. Dołącz do grona laureatów konkursu, wśród których znaleźli się profesjonalni fotografowie oraz pasjonaci fotografii. Zrób zdjęcie. Pokaż, że pamiętasz!

Zwyciężyć można w dwóch kategoriach: 1. zdjęcie pojedyncze (każda osoba może zgłosić maks. 6 fotografii); 2. fotoreportaż (każda osoba może zgłosić maks. 2 reportaże, do 6 zdjęć każdy).

Prace prześlij mailem na adres: foto@1944.pl albo za pośrednictwem serwisu WeTransfer na adres: foto@1944.pl

Spośród nadesłanych prac wybierzemy te, które w najbardziej osobisty i twórczy sposób oddają atmosferę obchodów 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zdjęcia konkursowe oceni jury w składzie: Zbigniew Furman, Wojciech Grzędziński, Jacek Marczewski, Chris Niedenthal (zawodowi fotografowie) i Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego).

Nagrody: Grand Prix – 10 000 zł; pierwsze miejsce – voucher Fotoforma o wartości 5000 zł na zakup produktów Canon; drugie miejsce – voucher Fotoforma o wartości 3000 zł na zakup produktów Canon; trzecie miejsce – voucher Sigma-sklep.pl o wartości 1000 zł.

22 lipca – 7 sierpnia

Regulamin konkursu na: 1944.pl

Fotografie należy wysłać na: foto@1944.pl

 

Msza święta z udziałem Powstańców, harcerzy i warszawiaków

24 lipca • niedziela
godz. 18.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Apel rozpoczynający Zlot Harcerski Wierni w życiu i służbie” w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

30 lipca • sobota
godz. 8.00

Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego

Więcej informacji o Zlocie Harcerskim > 

 

Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim

Uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

30 lipca • sobota
godz. 11.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp z zaproszeniem dla Powstańców i ich rodzin

Wydarzenie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

 

„Dziś – jutro – pojutrze, czyli konspiratorzy, powstańcy i naukowcy”

Zapraszamy na spotkanie edukacyjne dla rodzin z dziećmi powyżej piątego roku życiaPod hasłem „Dziś – jutro – pojutrze” kryje się program wychowawczy tajnego harcerstwa z czasów wojny – Szarych Szeregów. „Dziś” oznaczało bieżącą służbę w konspiracji, „jutro” – to zaangażowanie w walkę powstańczą przeciw okupantowi, a „pojutrze” – włączenie się w odbudowę wolnego kraju po wojnie.

Podczas niedzielnego spotkania edukacyjnego poznamy życiorysy takich postaci jak Stanisław Jankowski „Agaton” czy Danuta Szaflarska „Młynarzówna” – osoby te podążyły za hasłem Szarych Szeregów i najpierw walczyły z okupantem, a po wojnie budowały swoje kariery zawodowe.

Uczestnicy spotkania będą mieli do wykonania specjalne zadania. Jeśli je zrealizują, otrzymają wyjątkową nagrodę – chustę z nadrukiem „Godzina »W«”, który w sierpniu 1944 roku oznaczał godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego.

31 lipca • niedziela
godz. 11.00

Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp wolny

 

„Wolność łączy”

Od kilku lat istotnym elementem obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego jest akcja społeczna „Wolność łączy”, która ma na celu zwrócenie uwagi na miejsca pamięci Powstania Warszawskiego znajdujące się na terenie całego miasta. Jednocześnie poświęcona jest przekazywaniu wiedzy o znaku Polski Walczącej, od 1942 roku stanowiącym wyraz oporu oraz walki z Niemcami, ale też symbol nadziei na zwycięstwo i wolność.

1 sierpnia w okolicach Godziny „W” wolontariusze Muzeum oraz harcerze będą pełnić służbę w stołecznych miejscach pamięci. Osoby odwiedzające dane miejsce będą mogły dowiedzieć się o wydarzeniach z sierpnia i września 1944 roku, które rozegrały się w konkretnej dzielnicy, a także otrzymają okolicznościowe wpinki z symbolem Polski Walczącej, opatrzone krótką historią znaku.

1 sierpnia • poniedziałek
godz. 17.00

 

„Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” wraca na warszawski plac Piłsudskiego po prawie dwóch latach nieobecności. Podczas tego wyjątkowego wydarzenia muzycznego znów będziemy mogli razem zaśpiewać piosenki powstańcze w centrum stolicy, o którą 78 lat temu walczyli Powstańcy.

W trakcie wieczoru usłyszymy (i zaśpiewamy!) takie utwory, jak „Warszawianka”, „Marsz Mokotowa”, „ Sanitariuszka Małgorzatka”, „Pałacyk Michla” czy „Mała dziewczynka z AK”. Śpiewnik z tekstami piosenek będzie można pobrać ze strony 1944.pl na kilka dni przed wydarzeniem. Koncert z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy poprowadzi Tomasz Wolny.

1 sierpnia • poniedziałek
godz. 20.30

plac Marszałka Józefa Piłsudskiego

Śpiewniki do pobrania na: 1944.pl (wkrótce)

Wydarzenie transmitowane w TVP1 i na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku

 

Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Kwatera bożych pomyleńców” w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy

Przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego

Występują: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Zbigniew Waleryś

1 sierpnia • poniedziałek
godz. 24.00

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp z zaproszeniem

 

Apel kończący Zlot Harcerski w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

2 sierpnia • wtorek
godz. 9.00

Baza zlotu, Wybrzeże Gdyńskie, obok Centrum Olimpijskiego

 

Spektakl teatralny „Kwatera bożych pomyleńców” w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy

Przedstawienie na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego

Występują: Leszek Bzdyl, Maria Ciunelis, Grzegorz Falkowski, Barbara Jonak, Lech Łotocki, Zbigniew Waleryś

I tura sprzedaży biletów: 14.07 (czwartek), godz. 10.00

II tura sprzedaży biletów: 25.07 (poniedziałek), godz. 10.00

Ograniczona liczba uczestników. Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na: bilety.1944.pleventim.pl

 

Sprawdź lokalizację na mapie