null

Specjalny autobus dla osób w kryzysie bezdomności

Drukuj otwiera się w nowej karcie
pomoc osobom w kryzysie bezdomności
Autor: Urząd Miasta Warszawy

Szczególnie jesienią i zimą osoby w kryzysie bezdomności potrzebują miejsca, w którym się ogrzeją, dostaną ciepły napój i wsparcie socjalne, dlatego m.st. Warszawa uruchamia specjalna linię autobusową – Mobilny Punkt Poradnictwa. Autobus będzie kursował codziennie w godz. od 8:00 do 19:00 do końca kwietnia 2022 r.

W autobusie osoby w kryzysie bezdomności nie tylko otrzymają ciepłą herbatę i kanapki, ale także pomoc od specjalistów z organizacji pozarządowych. Potrzebujący mogą liczyć na rozmowę, wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych czy wskazanie miejsc udzielających pomocy. Zadaniem streetworkerów jest także aktywizacja osób będących w kryzysie bezdomności i zachęcanie ich do wprowadzenia życiowych zmian, dlatego w autobusie można bezpłatnie zrobić zdjęcie do dowodu osobistego, wypełnić urzędowe dokumenty czy naładować telefon. Często są to pierwsze kroki prowadzące do nowego etapu w życiu.

Trasa autobusu zaczyna się na Dworcu Wschodnim, a dalej przebiega przez plac Szembeka, ul. Samochodową, Dworzec Zachodni, plac Zawiszy, Dworzec Centralny, Centrum, ul. Kruczą, most Józefa Poniatowskiego, Rondo Starzyńskiego, park R. Traugutta, ul. Niską, ul. Sowińskiego, obok wolskiego Ratusz, ul. Nowolipki i ul. Kapitulną. Przystanki będą zlokalizowane w pobliżu punktów oferujących pomoc potrzebującym, tj. jadłodajnie, łaźnie, ogrzewalnie czy noclegownie.

Mobilny Punkt Poradnictwa funkcjonuje w Warszawie od 2019 r. i jest finansowany przez m.st. Warszawa. Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Warszawski streetworking i poradnictwo – program socjalno-pomocowy na rzecz osób w kryzysie bezdomności” zgodnie z umową pomiędzy m.st. Warszawa, a Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej, Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, Mokotowskim Hospicjum Św. Krzyża, Stowarzyszeniem Monar, Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej. 

Autobus będzie kursował codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00. Wszystkie usługi świadczone w Mobilnym Punkcie Poradnictwa są bezpłatne. Dokładne informacje znajdują się na stronie MPP.