null

SOR w Szpitalu Czerniakowskim zostanie rozbudowany

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Karetka pogotowia na podjeździe przed budynkiem szpitalnego oddziału ratunkowego
Autor: Ewelina Lach

Umowa na rozbudowę i doposażenie placówki została właśnie podpisana. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta wyniesie ponad 13 mln zł a prace budowlane mają się zakończyć za 14 miesięcy.

Niemal 30 tys. osób w nagłych przypadkach, często z zagrożeniem zdrowia i życia korzysta w ciągu roku z pomocy SOR w Szpitalu Czerniakowskim dlatego miasto przeznaczyło ponad 13 mln zł na gruntowną rozbudowę i przebudowę oddziału – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Co ważne w czasie prowadzenia inwestycji SOR będzie nadal funkcjonował i przyjmował pacjentów – podkreśla wiceprezydent.

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Szpitalu Czerniakowskim powstał na bazie izby przyjęć i został uruchomiony w 2010 r. Istniejący SOR zostanie rozbudowany o jedną kondygnację od strony ul. Stępińskiej, oraz dwie kondygnacje z podpiwniczeniem od strony ul. Górskiej. W ramach inwestycji modernizacji zostanie również poddana wydzielona część budynku szpitala w poziomie parteru, obejmująca istniejący SOR - wymienione zostaną m.in. posadzki, okna, drzwi oraz bramy wjazdowe.

Kondygnacja podziemna przeznaczona będzie na pomieszczenia techniczne i magazynowe. Na parterze znajdą się pomieszczenia SOR, m.in. rejestracja i poczekalnie, gabinety badań, sale: obserwacyjna, resuscytacyjno-zabiegowa, wstępnej intensywnej terapii. Piętro będzie wykorzystane dla potrzeb administracyjnych. Jak informuje wiceprezydent Kaznowska w wyniku rozbudowy łączna powierzchnia użytkowa oddziału ratunkowego zwiększy się o 575 m².

Od strony podwórka zlokalizowane będą osobny wjazd dla karetek oraz wejście dla pieszych do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Po generalnym remoncie podjazdu powstanie możliwość podjazdu pod budynek dwóch karetek jednocześnie. Niezależne wejście główne dla pieszych, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, będzie znajdowało się od strony ul. Górskiej.

Koszt prac budowlano-instalacyjnych wraz z podstawowym wyposażeniem medyczno-technicznym wyniesie ponad 13 mln zł. Wykona je w ciągu 14 miesięcy od dnia podpisania umowy firma EBS BUD Sp. z o.o. Inwestycję w imieniu m.st. Warszawy nadzoruje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.