null

Solidarność Warszawy nagrodzona w Barcelonie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: UM Warszawa

Prezydent Rafał Trzaskowski odebrał dziś nagrodę od hiszpańskiej organizacji Cercle d'Economia. Wyróżnienie zostało przyznane za zaangażowanie prezydenta m.st. Warszawy, a także wszystkich warszawianek i warszawiaków na rzecz integracji europejskiej, wsparcia dla uchodźców czy wspieranie praw mniejszości i obronę praworządności w Polsce. Podczas oficjalnej ceremonii, która odbyła się w Barcelonie, prezydent odebrał nagrodę z rąk Króla Hiszpanii Filipa VI.

Nagroda za integrację europejską jest jedną z kilku przyznawanych przez Cercle d'Economia. To wyróżnienie dla osób, które poprzez swoją karierę polityczną, gospodarczą, społeczną lub kulturalną przyczyniły się do budowy Europy, konsolidacji Unii Europejskiej lub wzmocnienia jej zasad i wartości. Do tej pory nagrodę otrzymali były premier Włoch Mario Draghi oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Dzisiaj do tego grona dołączył Rafał Trzaskowski.

Prezydent m.st. Warszawy został doceniony za sprawne działania w sytuacji kryzysowej związanej z wybuchem wojny w Ukrainie oraz efektywne niesienie pomocy ukraińskim uchodźcom, a także za wspieranie instytucji demokratycznych, obronę idei wolności, równości, praworządności i praw człowieka oraz za oddanie sprawie europejskiej. Nagroda od hiszpańskiej organizacji stanowi również ogromne wyróżnienie dla Warszawy, jako miasta stojącego przed takimi wyzwaniami, jak pomoc uchodźcom, zrównoważony rozwój czy kryzys klimatyczny.

Integracja europejska bardzo przypomina budowę demokratycznego, wolnego i odpornego miasta. Miasta, które stoi przy ludziach w ich codziennym życiu, niezależnie od ich wieku, płci, narodowości czy wyznania. Miasta, które pomaga tym, którzy potrzebują pomocy i pozostawia wolność tym, którzy chcą żyć po swojemu. W ten sposób budujemy naszą społeczność w Warszawie. Widziałem tę potężną siłę społeczeństwa obywatelskiego 24 lutego 2022 r., kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała największą falę migracji w powojennej historii Europy Środkowej – mówił Rafał Trzaskowski, jednocześnie dziękując mieszkańcom stolicy za ich wsparcie podczas kryzysu uchodźczego. – Bycie liderem takiej społeczności to chyba najlepsze, co może spotkać każdego polityka. Jestem naprawdę dumny z mojego miasta i jego mieszkańców – dodał.

Prezydent odniósł się także do kwestii związanych z integracją europejską.

Dla mnie historia i teraźniejszość Europy nie pozostawiają wątpliwości, że integracja europejska jest nadal jedynym fundamentem naszego bezpieczeństwa, wolności i bogactwa. Potrzebujemy więcej Europy, a nie mniej. Potrzebujemy Europy, która jest blisko swoich obywateli i wywiązuje się ze swoich obietnic. Europy, która patrzy w przyszłość bez strachu i rezygnacji, ale zamiast tego inspiruje innych do pójścia w jej ślady. Potrzebujemy Europy, która postrzega miasta jako partnerów w zdobywaniu serc i umysłów naszych przyszłych pokoleń – mówił Rafał Trzaskowski.

Podczas wizyty w Barcelonie prezydent spotkał się też z uchodźczyniami z Ukrainy – Anną, Kateryną i Hanną. Do stolicy Katalonii każda z nich trafiła przejeżdżając wcześniej przez Warszawę lub Budapeszt.

Wasza droga pokazuje, że ta solidarność żyje nie tylko w Warszawie, że to jest solidarność całej Europy – mówił prezydent m.st. Warszawy.

Cercle d'Economia

Cercle d'Economia to organizacja założona w 1958 r. w Barcelonie przez grupę hiszpańskich biznesmenów, do której dołączyli inni profesorowie i biznesmeni. Obecnie to stowarzyszenie obywatelskie, które dąży do poprawy jakości debaty publicznej poprzez publikację niezależnych opinii na temat głównych wyzwań, które determinują postęp gospodarczy, społeczny i polityczny.

Zobacz galerię (3 zdjęć)