null

Serce Orkiestry na placu Bankowym

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Plac Bankowy widoczny z góry, na nim scena przygotowana na koncert, z prawej strony budynek Ratusza, w oddali wieżowce centrum Warszawy
Autor: Cezary Warś

W niedzielę 29 stycznia pl. Bankowy stanie się prawdziwym sercem warszawskich wydarzeń finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Stamtąd na trasę wyruszą uczestnicy 17. Biegu „Policz się z cukrzycą”, a na głównej scenie zagrają zespoły muzyczne.

Już teraz trwają licytacje na WOŚP, włączył się w nie również Ratusz. Można licytować magiczny ślub udzielony przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, wiślany rejs motorówką z prezydentem, zwiedzanie niedostępnych miejsc w Pałacu Kultury z wiceprezydent Renatą Kaznowską, spinki wiceprezydenta Michała Olszewskiego albo dołożyć się do wirtualnej skarbonki wiceprezydent Aldony Machnowskiej-Góry.

Warszawskie ZOO wystawiło na licytację obraz “Szympansie serce dla WOŚP” namalowany przez cztery szympansy - Lucy, Lizę, Frodo i Szymona. „Frodo preferował dłubanie i drapanie, chociaż i językiem też w kilku miejscach zostawił swój ślad. Szymon i Lucy wybrali delikatne ruchy palcami po płótnie, aby trochę rozmazać kolory po większej powierzchni. Liza natomiast korzystała ze wszystkich możliwości: przesuwała palcami po całym płótnie i mieszała kolory” – czytamy w opisie pracy twórczej na profilu ZOO. W czwartek rano cena za obraz na licytacji osiągnęła ponad 300 zł.

Objazdy dla autobusów i samochodów

W związku z finałem pl. Bankowy od godz. 7:00 w niedzielę 29 stycznia do godz. 3:00 w poniedziałek 30 stycznia będzie zamknięty dla ruchu. Kierowcy nie przejadą odcinkiem od ul. Królewskiej do al. „Solidarności” – będą kierowani na objazd ul. Grzybowską, al. Jana Pawła II i al. „Solidarności”. W sąsiedztwie pl. Bankowego obowiązywać będą również zmiany w ruchu i parkowaniu wprowadzone wcześniej.

Przez całą niedzielę wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej i Andersa, między pl. Zbawiciela a Stawkami. Tramwaje linii 4, 15 i 78 będą kursowały w obu kierunkach trasami objazdowymi, natomiast linia 35 zostanie zawieszona.

W rejon pl. Bankowego wydłużona zostanie trasa linia Z-4. Z przystanku na ulicy Puławskiej przy Dworkowej autobusy zastępcze do godz. 7:00 kursować będą ulicą Marszałkowską do przystanku Metro Ratusz-Arsenał, a później do przystanku zastępczego pl. Bankowy 51, usytuowanego na wysokości Ogrodu Saskiego. Po zamknięciu placu na trasy objazdowe skierowane będą też autobusy linii 107, 111, 222 i 520. Szczegóły dotyczące tras i rozkładów można znaleźć na stronie wtp.waw.pl.

Bieg „Policz się z cukrzycą”

W ramach warszawskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy po raz 17. odbędzie się także bieg „Policz się z cukrzycą”. Zawodnicy wystartują z pl. Bankowego o godz. 12:15 i przebiegną m.in. ulicami: Senatorską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Podwale, Freta, Długą, Miodową, Wierzbową i ponownie Senatorską do mety na pl. Bankowym. W tej okolicy przez całą niedzielę, 29 stycznia, obowiązywać będzie zakaz parkowania, także na wyznaczonych miejscach postojowych.

Ulice na trasie biegu będą zamknięte dla ruchu w godz. 11:30-13:30. Przez dwie godziny nie będzie funkcjonał również parking przed Teatrem Wielkim Operą Narodową.

Objazdami kursować będą autobusy, informacje pojawią się na stronie wtp.waw.pl. Mapa biegu „Policz się z cukrzycą” dostępna jest na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Warszawski Transport Publiczny gra z orkiestrą

W orkiestrową zbiórkę włączył się tradycyjnie Warszawski Transport Publiczny. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy komunikacyjnie uświetni kursowanie zabytkowych autobusów i tramwajów.

Wszystkie będą miały przystanki w okolicach pl. Bankowego, dzięki czemu będzie można nimi z łatwością dotrzeć pod finałową scenę. W pojazdach uruchomionych we współpracy warszawskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, Zarządu Transportu Miejskiego, Tramwajów Warszawskich oraz Miejskich Zakładów Autobusowych kwestować będą wolontariuszki i wolontariusze ze sztabu KMKM.

Na charytatywne aukcje trafiły także m.in. bilety zakodowane na okolicznościowych Warszawskich Kartach Miejskich, przejażdżka w kabinie tramwaju Hyundai 140N, czy dzień z funkcjonariuszami Nadzoru Ruchu MZA.

Szczegóły dotyczące kursowania linii specjalnych oraz dodatkowe informacje o licytowanych przedmiotach i przeżyciach można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Wolontariusze pojadą za darmo

Miasto, jak co roku, wspiera kwestujących wolontariuszy WOŚP. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta stolicy w niedzielę, na podstawie identyfikatora Orkiestry, będą oni mieli prawo poruszać się komunikacją miejską za darmo. Uczestnicy Pokojowego Patrolu wspomagający imprezę, mają prawo do bezpłatnych przejazdów od 27 do 30 stycznia.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS o utrudnieniach w ruchu w stolicy.

Szympans
Zobacz galerię (5 zdjęć)
Szympans
Szympansica na trawie, w tle płot
Szympansica na trawie
Opiekunowie Katarzyna Wejchert i Piotr Jasek prezentują obraz szympansów