null

Serce kotłów w ZUSOK już bije

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwa ogromne cylindryczne zbiorniki ustawione na ziemi na placu budowy. W tyle widać rusztowania
"Serce" kotła na warszawskim ZUSOK-u

Nowa instalacja odzysku energii z odpadów, czyli warszawski ZUSOK przy ul. Zabranieckiej, pnie się w górę. Po październikowym wmurowaniu aktu erekcyjnego przyszedł czas na kolejny kluczowy etap tej inwestycji. Właśnie zamontowano dwa 15-tonowe zbiorniki, które będą stanowiły „serce” całej instalacji.

Każdy z tzw. walczaków, czyli cylindrycznych zbiorników, ma 8,7 m długości i 1,7 m średnicy. Całkowita pojemność jednego takiego zbiornika to 17 tys. litrów. Walczak to urządzenie, w którym para oddzielana jest od wody, a następnie kierowana na turbinę napędzającą produkcję energii elektrycznej i ciepła.

Podsumowanie prac w 2022 r.

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na Targówku to obecnie jedna z większych warszawskich inwestycji. Od stycznia prace znacząco posunęły się do przodu. Od kilku miesięcy gotowy jest 72-metrowy trzon komina. To najwyższy obiekt nowego ZUSOK-u. Do góry pną się także konstrukcje pozostałych obiektów, w niektórych wylano już stropy. Docelową wysokość 32 m osiągnął bunkier na odpady. Wkrótce gotowa będzie też ściana łącząca bunkier z halą wyładunku.

Zakończono roboty żelbetowe przy estakadzie do rozładunku od strony zachodniej. Na wiosnę planowane jest położenie nawierzchni na konstrukcji.

Do hali obróbki cieplnej została wstawiona turbina. Z kolei w magazynie sortowni odpadów zakończono montaż stalowej konstrukcji dachu. Na sąsiadującym z magazynem budynkiem sortowni trwa montaż żelbetowej konstrukcji. 

Na poszczególnych obiektach równolegle prowadzone są roboty inżynieryjne, mechaniczne i budowlane. Prace te nie mają wpływu na bieżącą działalność zakładu.

Jakie korzyści da Warszawie ZUSOK?

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Zabranieckiej działa od ponad 20 lat. Rozpoczęta niemal dwa lata temu rozbudowa i modernizacja instalacji ma być odpowiedzią na rosnące potrzeby miasta w zakresie gospodarowania odpadami. Dzięki inwestycji obiekt będzie w stanie przetworzyć ponad 300 tysięcy ton odpadów, czyli ponad siedem razy więcej niż obecnie. Oznacza to znaczące ograniczenie ich ilości na wysypiskach oraz zmniejszenie kosztów związanych z transportem. Jednocześnie zmodernizowany zakład będzie w stanie wyprodukować energię elektryczną oraz cieplną dla mieszkańców miasta.

Nowy ZUSOK będzie największą instalacją termicznego przetwarzania odpadów w Polsce. Obiekt ma być gotowy w 2024 r.

Inwestorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz m.st. Warszawa, a generalnym wykonawcą firma POSCO E&C.

Dwa ogromne cylindryczne zbiorniki ustawione na ziemi na placu budowy. W tyle widać rusztowania
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Unoszony dźwigiem w powietrzu ogromny cylindryczny zbiornik
Unoszony dźwigiem w powietrzu ogromny cylindryczny zbiornik
Plac budowy ZUSOK. Widać nowe budynki, dźwigi oraz rusztowania.
Plac budowy ZUSOK. Widać nowe budynki, dźwigi oraz rusztowania.
Plac budowy. Powstająca ściana z rusztowaniami
Widok z góry na zaśnieżony plac budowy ZUSOK. Widać materiały i maszyny budowlane oraz dźwigi
Widok z góry na zaśnieżony plac budowy ZUSOK. Widać materiały i maszyny budowlane oraz dźwigi