null

Sadzonki za elektroodpady – akcja „Łączy nas czysty las”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Jesienne nasadzenia bylin i krzewów na Ursynowie

W najbliższe dwie soboty mieszkańcy będą mogli wymienić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie na sadzonki roślin. Wszystko w ramach akcji „Łączy nas czysty las”, organizowanej przez Biuro Gospodarki Odpadami i Lasy Miejskie – Warszawa.

Akcja odbędzie się w dwóch terminach:

  • 23 września od godz. 10:00 do 15:00 w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie (ul. Rydzowa 1A).
  • 30 września od godz. 10:00 do 15:00 w siedzibie Lasów Miejskich – Warszawa (ul. Korkowa 170A).

Mieszkańcy, którzy przyniosą zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny lub baterie będą mogli wybierać aż w 14 rodzajach sadzonek roślin. Będą to berberys Thunberga Atropurpurea, dereń jadalny, wrzos, tawuła japońska, pigwowiec, głóg, jałowiec pospolity, ognik Soleil d’or, trzmielina Fortune'a Coloratus, pęcherznica kalinolistna, porzeczka alpejska, irga, tawlina jarzębolistna i morwa biała.

Na sobotnich wydarzeniach dobrze będą bawić się nie tylko dorośli. Zaplanowano również atrakcje edukacyjne dla dzieci i uczniów. Na stanowisku Elektroeko poprzez zabawę będzie można zdobyć wiedzę na temat prawidłowego postępowania z elektroodpadami. Na stoisku znajdą się m.in. koło fortuny, tzw. makatki edukacyjne, stolik do gry w dobble oraz eko-twister. Za prawidłowo udzielone odpowiedzi w konkursach oraz udział w zabawach plenerowych dzieci otrzymają drobne upominki.

Warszawiacy mieli okazję wymienić elektrośmieci na rośliny także w maju i czerwcu tego roku podczas akcji Ekopoukładani. Podczas trzech odsłon tego wydarzenia udało się zebrać łącznie 7,7 tys. kg elektroodpadów i ponad 1,1 tys. kg zużytych baterii.

Zasady akcji „Łączy nas czysty las”

Każdy przyniesiony elektrosprzęt przeliczany będzie na kupony, które będą wymieniane na sadzonki. Wszystko będzie odbywać się według przelicznika:

  • mały sprzęt (np. suszarka, mikser) lub 20 szt. baterii = 1 KUPON,
  • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz, komputer) = 2 KUPONY,
  • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 KUPONY.

Jeden kupon można wymienić na jedną sadzonkę, a każda osoba może otrzymać maksymalnie 7 kuponów. Wymianie na kupony nie podlegają kable. Więcej szczegółów znajduje się w regulaminie na stronie warszawa19115.

Jak pozbyć się elektroodpadów na co dzień?

Warszawiacy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na kilka sposobów: