null

Są tu jacyś ochotnicy?

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Ujęcie młodej i starszej kobiety, które uśmiechają się do siebie, ich dłonie są zbliżone i mają splecione małe palce - wykonują tzw. znak obietnicy na mały palec.
Miejski Portal Wolontariatu: www.ochotnicy.waw.pl

Możesz pomóc w odrabianiu lekcji, wyprowadzaniu psa, zostać fundraiserem albo wolontariuszem w domu pomocy społecznej. To tylko kilka z kilkudziesięciu ofert dla wolontariuszy, które można znaleźć na Miejskim Portalu Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl. O docenianiu i efektach zaangażowania wolontariuszy opowiada nowa warszawska kampania o wolontariacie, którą można zobaczyć w mediach społecznościowych.

Chcielibyśmy, żeby wszyscy warszawiacy, który zdecydowali się na wolontariat zostali docenieni i mieli możliwość usłyszeć słowa podziękowania, dlatego oddaliśmy głos tym, którzy bezpośrednio otrzymali wsparcie wolontariuszy. Jestem dumny z wolontariuszy, z relacji, które tworzą i z tego jak pozytywny wpływ mają na nasze miasto. Zachęcam wszystkich do spróbowania wolontariatu oraz do obejrzenia nowej kampanii projektu „Ochotnicy warszawscy” – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wiele możliwości wolontariatu w Warszawie

Już od 2014 r. miasto realizuje projekt „Ochotnicy warszawscy”, którego celem jest rozwój i promocja wolontariatu. Elementem projektu jest Miejski Portal Wolontariatu, dzięki któremu warszawianki i warszawiacy mogą znaleźć propozycje wolontariatu dostosowane do ich zainteresowań i możliwości. Na portalu każdego dnia można znaleźć kilkadziesiąt ofert z całej Warszawy, które zostały podzielone na kategorie tematyczne np. kultura, sport czy pomoc społeczna. W zeszłym roku na portalu znalazło się łącznie aż 300 różnych propozycji zadań dla wolontariuszy! Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, wspierającym wolontariat w sposób systemowy.

Wolontariat to realny wpływ na otoczenie

Każdemu z nas wolontariat może dać coś innego – rozwój umiejętności,  nowe doświadczenia, nawiązanie znajomości czy poczucie satysfakcji. To co zyskujemy, to nie tylko korzyści osobiste, ale także realny wpływ na odbiorców swoich działań.

Wolontariusze swoim zaangażowaniem uczą, towarzyszą i wspierają innych. Dając czas i korzystając ze swoich kompetencji docierają do osób czy miejsc, które z różnych przyczyn mogą w danym momencie potrzebować opieki czy pomocy. Odbiorcy działań wolontariuszy jednak nie zawsze mają możliwość okazać swoją wdzięczność, dlatego w tej kampanii skupiliśmy się na podkreśleniu efektów działań ochotników.

Trzy spoty o wolontariacie

Na profilach:

www.facebook.pl/ochotnicywarszawscy

www.instagram.com/ochotnicy_warszawscy

opublikowaliśmy w ramach kampanii trzy spoty wideo, z których każdy jest zapisem autentycznej relacji dwojga bohaterów – wolontariusza oraz odbiorcy jego działania. W wideo zaprezentowaliśmy wybrane oblicza wolontariatu – z zakresu edukacji, sportu oraz pomocy społecznej. Wszystkie postaci zostały zagrane przez profesjonalnych aktorów, ale wypowiadane przez nich kwestie pochodzą z relacji prawdziwych wolontariuszy.

Każdy ze spotów to historia znajomości osób, które nie miałyby szansy się poznać, nawiązać przyjaźń i wspólnie przeżywać emocji, gdyby nie wolontariat. W spotach zobaczymy dumę z osiągnieć, przyjacielskie więzi i radość ze wspólnego czasu. Znajdują się w nich również słowa podziękowań dla wolontariuszy.

Kampania to nie tylko możliwość doceniania tych z warszawiaków, którzy już odnaleźli się w działalności społecznej, ale przede wszystkim zachęta dla wszystkich do spróbowania wolontariatu, do znalezienia w wolontariacie poczucia sprawczości i wartościowych relacji z drugim człowiekiem. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na wiek i doświadczenie, wystarczy wejść na www.ochotnicy.waw.pl, wybrać wolontariat dla siebie i zacząć tworzyć własną historię.

Historie wolontariuszy możesz poznać również na YouTube:

Młodsza i starsza kobieta