null

Ruszyła rejestracja na 5. Ogólnopolską Konferencję „Miejsca otwarte”

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dwie kobiety rozmawiają ze sobą w sali wypełnionej ludźmi podczas konferencji "Miejsca Otwarte" w 2018 r.
Konferencja "Miejsca Otwarte" | Autor: W. Pawłowska

Co to tak naprawdę znaczy, że miejsce jest otwarte? Jak budować społeczność takiego miejsca w dobie pandemii i pracy zdalnej? Czy można połączyć miejsce otwarte z ideą dzielenia się i ekologią? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć eksperci podczas konferencji „Miejsca otwarte. Rozmowy online o przestrzeniach spotkań sąsiedzkich”, która odbędzie się w dniach 23 -25 listopada 2021 r. Wydarzenie organizowane jest przez Urząd m.st. Warszawy i Wolskie Centrum Kultury.

Bardzo się cieszymy, że już po raz piąty stworzymy okazję do ogólnopolskiej wymiany wiedzy i dobrych praktyk w obszarze „miejsc otwartych”. Coraz więcej ludzi chce się od siebie uczyć, wzajemnie inspirować, spotykać i działać w ramach lokalnych społeczności. Ten trend jest widoczny w całym kraju. W społeczeństwie wzrasta przywiązanie do otoczenia, w którym mieszkamy, a wraz z nim potrzeba wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Dlatego właśnie powstała sieć warszawskich Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL), które są kluczowe we wzmacnianiu integracji sąsiedzkiej – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Instytucje, organizacje, urzędy czy lokalny biznes coraz częściej zapraszają sąsiadów i sąsiadki do współtworzenia miejsc – udostępniają przestrzeń na sąsiedzkie spotkania, wspierają realizację oddolnych inicjatyw, włączają we współtworzenie programu, rozwijają lokalny wolontariat. Jako miasto w siecią liczącą ponad 110 miejsc tego typu, chcemy dzielić się naszą wiedzą i stwarzać przestrzeń do inspiracji dla wszystkich zainteresowanych tematem – dodaje Marta Dermańska, wicedyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy.

Konferencja organizowana jest od 2017 roku, od tego czasu odbyło się w jej ramach ponad 60 wykładów, warsztatów i spotkań. Wydarzenie ma charakter międzysektorowy – co roku biorą w nim udział przedstawiciele i przedstawicielki lokalnych samorządów, instytucji, organizacji pozarządowych, lokalni aktywiści i przedsiębiorcy. Dzięki ogólnopolskiemu charakterowi konferencja jest unikalną okazją do wymiany doświadczeń między animatorami miejsc otwartych z całej Polski. Składa  się z debat i warsztatów związanych z funkcjonowaniem i rozwojem  miejsc otwartych z całej Polski.

Tegorocznym tematem przewodnim konferencji jest szeroko rozumiana otwartość. Na uczestników i uczestniczki czeka 7 sesji online podejmujących najważniejsze tematy związane z obecnym funkcjonowaniem i rozwojem miejsc otwartych. Podczas wydarzenia nie zabraknie rozmów, inspiracji i praktycznych wskazówek m.in. na temat niestandardowych sposobów pracy ze społecznością lokalną, różnych modeli tworzenia i prowadzenia miejsc, wirtualnych alternatyw integracji sąsiedzkiej, strategii rozwoju miejsc otwartych na przyszłość.

W udział w sesjach zaangażowanych zostało ponad 19 ekspertów i praktyków z różnych regionów kraju. Jak co roku konferencja ma zasięg ogólnopolski, a udział w niej jest bezpłatny.  Do udziału w wydarzeniu miasto zaprasza w szczególności przedstawicieli i przedstawicielki samorządów, instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych.

5. Ogólnopolską Konferencję „Miejsca otwarte” odbędzie się w formie online na platformie zoom, a większość sesji będzie na żywo transmitowana także na platformy You Tube oraz Facebook.

Szczegóły wydarzenia, program i informacje o prowadzących dostępne na: 

miejscaotwarte.pl oraz na www.facebook.com/miejscaotwarte

Formularz rejestracyjny pod linkiem.
Kontakt: miejscaotwarte@um.warszawa.pl, 22 443 34 39, 22 443 31 84

Partnerem tegorocznej edycji jest Wolskie Centrum Kultury, a patronem medialnym portal ngo.pl.