null

Ruszył pierwszy punkt humanitarny przy dworcu Warszawa Wschodnia

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Widziany z lotu ptaka duży biały namiot, który przeznaczono pod punkt humanitarny dla uchodźców. W tle wysokie budynki mieszkalne i parking po lewej stronie
Punkt humanitarny przy dworcu Warszawa Wschodnia

Dziś w pobliżu dworca Warszawa Wschodnia uruchomiony został punkt humanitarny dla ukraińskich uchodźców, utworzony przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i miasto stołeczne Warszawa. To jeden z elementów powstającego w tym miejscu Centrum Pomocy Uchodźcom Warszawa Wschodnia.

Punkt humanitarny znajduje się na boisku przy Centrum Kształcenia Zawodowego 1 (ul. Berka Joselewicza 4), około 500 metrów od dworca Warszawa Wschodnia. Schronienie znajdą w nim osoby, które w ciągu najbliższej doby mają opuścić stolicę w ramach relokacji lub potrzebują czasu na podjęcie decyzji dotyczącej dalszych losów. Po upływie maksymalnie 24 godzin uchodźcy relokowani będą do punktów pobytowych wskazanych przez miasto.

Cały pomysł wyszedł od pana prezydenta Trzaskowskiego, który zaprosił do siebie organizacje pozarządowe, pytając jak możemy pomóc. Dziesięć dni temu zadeklarowaliśmy pomoc i teraz robimy to, co wychodzi nam najlepiej – organizujemy całą logistykę. Chcemy, żeby infrastruktura służyła tym, którzy zmęczeni i ze swoimi problemami przyjeżdżają do gościnnej Warszawy. Chcemy, żeby poczuli się u nas jak najlepiej i temu ma służyć ta ogromna hala – mówił Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – Jesteśmy przygotowani na każdą ilość czasu, jaki trzeba będzie tutaj spędzić – dodał.

O dobrej współpracy między samorządem a organizacjami pozarządowymi mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Przygotowujemy się na każdy scenariusz. Nie wiemy, jak sytuacja będzie wyglądać przez najbliższe tygodnie i miesiące. Musimy być gotowi na ewentualną kolejną falę uchodźców. Apelujemy do rządzących, by przyjmowali pomoc instytucji europejskich i ONZ, ponieważ nie jesteśmy w stanie sprostać temu wyzwaniu sami. Na mój apel od razu odpowiedziała WOŚP i inne organizacje pozarządowe – mówił Rafał Trzaskowski.

Namiot, którego łączna powierzchnia wynosi 3 tys. mkw., zbudowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To również Fundacja organizuje i koordynuje wszystkie działania. Swoje wsparcie zapewnia też miasto stołeczne Warszawa, m.in. poprzez: dowóz niezbędnego zaopatrzenia, zapewnienie obsady punktu medycznego, pomoc w pozyskaniu wolontariuszy, organizację wsparcia psychologicznego, a także włączenie do sieci kontaktowej uruchomionej w związku z kryzysem.

W namiocie znajdują się recepcja, poczekalnia, jadalnia i sypialnia dla przyjezdnych z terenów Ukrainy. Przy namiocie zlokalizowano natomiast strefę sanitarną, punkt medyczny, zamkniętą strefę zewnętrzną i zaplecze techniczne. 

Jestem pod wrażeniem serdeczności, z którą zostali przyjęci Ukraińcy przybywający do Polski. Jestem też pod wrażeniem tego, jak szybko udało się przygotować system pomocy. Mamy trudną sytuację, wojna trwa, Rosja dalej atakuje. Stawiamy dzielny, bohaterski opór, ale ludzie boją się i uciekają z kraju. Obecnie to ponad 3 mln osób, które wyjechały z Ukrainy. Dziękuję, że im pomagacie, by mogli – na tyle, na ile mogą – poczuć się jak w domu – mówił Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy.

Szersze działania w okolicy dworca

Namiot przy ul. Berka Joselewicza to element szerszych działań miasta, które zakładają utworzenie kompleksowego Centrum Pomocy Uchodźcom obok dworca Warszawa Wschodnia. Poza punktem humanitarnym WOŚP powstaje tam też punkt tworzony przez Norwegian Refugee Council we współpracy z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Widziany z lotu ptaka duży biały namiot, który przeznaczono pod punkt humanitarny dla uchodźców. W tle wysokie budynki mieszkalne i parking po lewej stronie
Zobacz galerię (10 zdjęć)
Duży biały namiot, przed którym wystawiony jest telebim. Na ekranie na tle ukraińskiej flagi wyświetla się napis w języku polskim i ukraińskim: Solidarni z Ukrainą. Po lewej stronie także logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Telebim, na którym na tle ukraińskiej flagi po polsku i ukraińsku wyświetla się napis Solidarni z Ukrainą. Po lewej stronie także serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Rafał Trzaskowski przed mikrofonami podczas briefingu prasowego. Na drugim planie Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy i Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tle telebim z napisami Solidarni z Ukrainą w języku polskim i ukraińskim.
Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy i Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy. W tle na telebimie napisy po polsku i ukraińsku na tle ukraińskiej flagi.
Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy wewnątrz namiotu, który pełni funkcję punktu humanitarnego dla uchodźców
Jerzy Owsiak, prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy wewnątrz namiotu, który pełni funkcję punktu humanitarnego dla uchodźców
Ustawione koło siebie w rzędach krzesła oraz łóżka polowe z kocami, przygotowane dla uchodźców.
Ustawione koło siebie w rzędach krzesła oraz łóżka polowe z kocami, przygotowane dla uchodźców. Przy jednym z nich widoczna kartka z numerem 63
Przejście do strefy sypialnianej. W przejściu zawieszone granatowe zasłony, z boku przyklejona kartka z informacją w języku polskim i ukraińskim.