null

Ruszył kolejny sezon szczepień przeciw grypie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
ilustracja

Warszawa przeznaczy ponad 3,3 mln zł na programy bezpłatnych szczepień przeciw grypie dla seniorów, kobiet w ciąży i małych dzieci oraz osób dotkniętych kryzysem bezdomności.

Zapewnimy 70 tysięcy bezpłatnych szczepionek przeciw grypie dla seniorów, kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób zagrożonych bezdomnością, czyli mieszkańców najbardziej narażonych na zakażenie i powikłania pogrypowe – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Gorąco zachęcam do skorzystania z programu szczepień oferowanego przez miasto. To szczególnie ważne teraz, ponieważ czeka na okres wzrostu liczby zachorowań na grypę oraz COVID-19, czyli chorób, których rozróżnienie może być trudne w początkowej fazie infekcji. Na szczęście warszawiacy doskonale wiedzą, że szczepienia ratują zdrowie i życie, o czym świadczy jeden z najwyższych w kraju odsetek zaszczepionych przeciw koronawirusowi – dodaje.

Co ważne jednoczesne zakażenie wirusem grypy i SARS-CoV-2, zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu chorób i wystąpienia powikłań.

Tak jak w ubiegłym roku finansowane przez miasto szczepienia seniorów, kobiet w ciąży i małych dzieci oraz osób dotkniętych kryzysem bezdomności, będą trwały przez cały sezon grypowy czyli od września do marca – podkreśla Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Szczepienia warszawskich seniorów

Ruszyła już kolejna edycja jednego z najpopularniejszych miejskich programów zdrowotnych „Grypa 65+”.

W ponad 140 przychodniach mieszkańcy Warszawy powyżej 65. roku życia będą mogli otrzymać bezpłatną szczepionkę przeciw grypie. W tym roku planujemy zaszczepić blisko 47 tys. seniorów. Zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 2,1 mln zł, a w przypadku dużego zainteresowania programem miasto w miarę możliwości zwiększy liczbę zakontraktowanych usług – informuje wiceprezydent Kaznowska.

Miejski program „Grypa 65+” rozpoczął się w 2004 roku, a jego głównym celem jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród mieszkańców m.st. Warszawy, którzy ukończyli 65 lat. Szczepienia przeciwko grypie nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na tego wirusa, ale przede wszystkim chronią przed poważnymi powikłaniami pogrypowymi, takimi jak: zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego. Grypa może także wywołać zaburzenia neurologiczne oraz powikłania ze strony układu nerwowego.

W sezonie 2020/2021 z miejskiego programu bezpłatnych szczepień przeciwko grypie „Grypa 65+", skorzystało blisko 40 tys. mieszkańców Warszawy powyżej  65.r.ż., a łączny koszt zeszłorocznej edycji wyniósł  niemal 1,6 mln zł.

Jak wskazują dane epidemiologiczne, dzięki miejskiemu programowi bezpłatnych szczepień dla osób powyżej 65.r.ż. stołeczni seniorzy są grupą, w której szczepi się najwięcej osób, a tym samym grupą, w której zachorowalność na wirusa grypy oraz powikłania pogrypowe są najniższe.

Warszawa finansuje szczepienia przeciw grypie dla małych dzieci i kobiet w ciąży

W ramach miejskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zachorowań na grypę, w ponad 50 przychodniach można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6. do 60. miesiąca życia. Warszawa przeznaczy na ten cel ponad 800 tys. zł. W ramach programu planowane są szczepienia niemal 11 tys. maluchów.

Z bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi grypy mogą korzystać również kobiety w ciąży. Program będzie realizowany w 50 przychodniach, a jego koszt to ponad 320 tys. zł, co pozwoli na sfinansowanie szczepień dla ok. 6 tys. ciężarnych warszawianek.

Miejski program szczepień przeciwko grypie dla bezdomnych

Program rozpoczął się w 2005 roku, a szczepienia przeciw grypie dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności są organizowane w ponad 20 noclegowniach i schroniskach na terenie Warszawy. Rocznie ze szczepień korzysta ok. 600 osób.

Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w warszawskich noclegowniach i schroniskach.

Więcej informacji o warszawskich programach szczepień i listy przychodni