null

Ruszają szczepienia dawką przypominającą

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Gołe przedramię z wbitą igłą podczas szczepienia
COVID-19 - dawka przypominająca | Autor: R.Motyl

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od dziś rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą. Zaszczepić może się każda pełnoletnia osoba, która przyjęła drugą dawkę (lub jednodawkową szczepionkę) minimum 6 miesięcy temu. Szczepionkę można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień, bez względu na to, gdzie mieszkamy i gdzie szczepiliśmy wcześniej.

Szczepienia to jedyna droga, aby COVID-19 w końcu przestał zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Mieszkańcy stolicy to wiedzą, dlatego już prawie 70 proc. warszawiaków jest już w pełni zaszczepionych. Od dziś wszyscy, którzy przyjęli szczepionkę co najmniej pół roku temu, mogą przyjąć dawkę przypominającą. Rząd w końcu dał nam taką możliwość. Warszawskie punkty szczepień są na to przygotowane i już czekają na chętnych na szczepienie trzecią dawką. Będziemy wszystkim mieszkańcom o tym przypominać, dlatego ruszamy z kolejną odsłoną akcji informacyjnej „Warszawa szczepi” – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa szczepi – kolejna odsłona kampanii informacyjnej

Liczba chorych na koronawirusa, którzy trafiają do miejskich szpitali gwałtownie rośnie, a blisko 70 proc. z nich to osoby niezaszczepione. Natomiast jeżeli chodzi o pacjentów w najcięższym stanie, podłączonych do respiratorów, nawet do 90 proc. z nich to osoby, które nie przyjęły szczepionki. Te dane jasno obrazują, że w przypadku zachorowania na COVID-19 szczepionka gigantycznie zwiększa szanse na przeżycie – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

W celu przeciwdziałania pandemii wirusa SARS-CoV-2 Warszawa uruchomiła niemal 80 punktów szczepień, w tym 4 punkty szczepień powszechnych, punkty wakacyjne, punkty plenerowe podczas wydarzeń plenerowych. Stolica prowadzi również akcję szczepień uczniów, organizuje punkty wymazowe, gdzie można wykonać testy na obecność COVID-19 oraz prowadzi kampanie informacyjne dla mieszkańców.

Zachęcam również, aby szczepienia kolejną dawką wykonać w jednym z  kilkudziesięciu miejskich punktach szczepień pod opieką wykwalifikowanego personelu medycznego. Jeśli ktoś jeszcze w ogóle nie jest zaszczepionych apelujemy, zróbcie to Państwo jak najszybciej. Aktualne informacje o miejskich punktach szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć na stronie https://zdrowie.um.warszawa.pl/warszawaszczepi – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Schemat szczepień dawką przypominającą

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia trzecią dawkę przypominającą mogą otrzymać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami:

Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen. Dawkę przypominająca stosuje się z zachowaniem co najmniej 6 miesięcy od daty ukończenia pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepienia dawką przypominającą będą wykonywane preparatami: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) oraz Spikevax (Moderna).