null

Rusza Warszawski Konkurs Zoologiczny IRBIS

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Logo konkursu IRBIS organizowanego przez warszawskie ZOO - rysunek przedstawiający głowę pantery śnieżnej na białym tle

Tej jesieni rusza IV edycja Warszawskiego Konkursu Zoologicznego IRBIS. W tegorocznej rywalizacji mogą wziąć uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Organizatorem konkursu jest warszawskie zoo.

Każda z edycji konkursu poświęcona jest innym zagadnieniom zoologicznym i ekologicznym, a jej adresatami są różne grupy wiekowe uczniów. Tegoroczna rywalizacja organizowana jest pod hasłem „Po co komu zoo?” i skierowana jest dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów wszystkich klas szkół ponadpodstawowych. Jej celem jest przede wszystkim promowanie misji i roli współczesnych ogrodów zoologicznych.

W Warszawskim Konkursie Zoologicznym IRBIS mogą wziąć udział zespoły uczniowskie złożone z 3-5 osób. Rywalizacja będzie przebiegała w dwóch etapach. Pierwszym z nich będzie test, który sprawdzi wiedzę uczniów na temat funkcjonowania współczesnych ogrodów zoologicznych i ich roli opartej na 5 filarach. Zaś w drugim etapie uczestnicy będą mogli wystartować w jednej z 4 kategorii artystycznych:

  • nagranie z występu typu happening, teledysk, film krótkometrażowy, reportaż, skecz, przedstawienie (do wyboru)
  • mural (min 2x2 m)
  • wystawa fotograficzna lub malarska z opisem idei roli ogrodów
  • kampania w mediach społecznościowych (scenariusz kampanii na wybranym kanale - Facebook, Tik Tok, Instagram - minimum 5 wpisów, oprawa graficzna, banery).

W wybranej przez siebie kategorii uczestnicy będą musieli zawrzeć co najmniej 3 z 5 filarów, na których oparte jest funkcjonowanie dzisiejszych ogrodów zoologicznych (hodowla zagrożonych gatunków, edukacja, nauka, rekreacja i rehabilitacja dzikich zwierząt).

Szczegółowe informacje o konkursie i regulamin można znaleźć na stronie warszawskiego zoo.

Trochę historii

Konkurs IRBIS po raz pierwszy został zorganizowany przez Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie w 2018 r. z okazji 90-lecia placówki. Celem konkursu od początku jest propagowanie wiedzy przyrodniczej, w szczególności zoologicznej, ze zwróceniem uwagi na rolę ogrodów zoologicznych w ochronie przyrody. Dla jego twórców ważne jest zachęcenie dzieci i młodzieży do poszerzania wiedzy z biologii poza program szkolny, zaciekawienie uczestników nowymi informacjami z obszaru nauk przyrodniczych i przyswojenie oraz utrwalenie ich w niestandardowy sposób.

W tym roku, po raz kolejny, IRBISA jednocześnie z Warszawskim zoo organizuje Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku.