null

Rusza warszawska kampania antykopciuchowa

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Czarno-czerwona grafika z napisem: Czas pokonać smoga!

Jeszcze do końca przyszłego roku mieszkańcy stolicy mogą zlikwidować przestarzałe piece przy wsparciu finansowym m.st. Warszawy. W tym roku dotacja ze strony miasta może wynieść nawet 90 proc. Właśnie rusza miejska kampania zachęcająca warszawiaków do wymiany „kopciuchów” na bardziej ekologiczne źródło ciepła.

„Czas pokonać smoga!” – to hasło tegorocznej kampanii m.st. Warszawy nakłaniającej do likwidacji „kopciuchów”, czyli przestarzałych pieców lub kotłów na paliwo stałe albo olej opałowy, które zatruwają powietrze w stolicy. Z warszawskiego programu dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne.

Program pozwala na wymianę starych urządzeń na ekologiczne źródło ogrzewania: instalację pompy ciepła, pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego, a także na przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Warto się pospieszyć

Jeszcze tylko w tym roku wysokość dofinansowania na wymianę przestarzałego pieca może wynieść do 90 proc. W przyszłym roku wysokość dopłaty spadnie do 70 proc. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie uzyskać wsparcie ze strony miasta na likwidację „kopciucha”. Od 2023 r. korzystanie z takiej formy ogrzewania będzie zabronione, a ewentualną wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni. Szacowaną wysokość miejskiej dotacji w tym roku pomoże obliczyć specjalny kalkulator.

Wnioski o dofinansowanie w wersji papierowej można składać w dowolnym urzędzie dzielnicy lub wysyłając pocztą. Więcej szczegółów dotyczących programu można uzyskać na stronie: www.um.warszawa.pl/kopciuchy lub pod numerem infolinii: (22) 325 96 06.

Dodatkowe działania

Miejski program dotacji na likwidację „kopciuchów” w obecnej formie działa od 2019 r. Z roku na rok rośnie liczba składanych wniosków. W ubiegłym roku łączna wysokość miejskiego dofinansowania na ten cel wyniosła ponad 15 mln zł. W latach 2018-2020 r. udało się też usunąć 1200 przestarzałych pieców i kotłów w lokalach komunalnych.

Czarno-czerwony plakat z informacją: Czas pokonać smoga! Do 2023 r. wszystkie stare piece muszą zostać zlikwidowane. Infolinia: 22 325 96 06. Koszt połączenia według taryfy operatora. um.warszawa.pl/kopciuchy