null

Rusza święto muzyki współczesnej – Warszawska Jesień 2021

Drukuj otwiera się w nowej karcie
plakat
plakat | Autor: UM Warszawa

Program tegorocznej Warszawskiej Jesieni to koncerty, formy operowe i okołooperowe, spektakle muzyczne, instalacje, performanse, działania w przestrzeni publicznej, spotkania z artystami, warsztaty kompozytorskie. Festiwal potrwa od 17 do 25 września.

Warszawska Jesień to jeden z najważniejszych festiwali, wizytówka i rozpoznawalna marka Warszawy. Od lata konsekwentnie organizatorzy otwierają się na nowe środowiska, miejsca i partnerów sprawiając, że muzyka współczesna dociera do nowego grona odbiorców – zachęca wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.

Podczas festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 60 kompozytorek, kompozytorów, autorek i autorów, 31 prawykonań i premier, z czego aż 18 dotyczy utworów zamówionych przez festiwal i ulokowanych w trzech festiwalowych nurtach: głównym, Warszawskiej Jesieni Klubowo i Małej Warszawskiej Jesieni.

Na stołecznych estradach festiwalowych pojawi się wielu wykonawców z Polski i z zagranicy, m.in.: Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Klangforum Wien, zespół European Workshop for Contemporary Music, Nadar Ensemble, Chain Ensemble, Hashtag Ensemble, hand werk, JACK Quartet, Kwadrofonik i Formy Żeńskie. Wystąpią także soliści: Klaudiusz Baran, Joanna Freszel, Marta Grzywacz, Agata Zubel, Monika Łopuszyńska, Eva Resch, Renata Guzik, Michał Górczyński i Bartłomiej Duś.

Tegoroczny festiwal zanurza się w przestrzeni, czasie, dźwiękach, znakach i symbolach. Będzie można tego doświadczyć nawet podczas spacerów po Warszawie, bo na Przyczółku Grochowskim odbędzie się koncert-performans według scenariusza i z kompozycjami Krzysztofa Knittla, a w czterech dzielnicach odbędą się soundwalksy, czyli spacery muzyczne według scenariusza Krzysztofa Marciniaka i Joanny Zabłockiej.

Już po raz jedenasty odbędzie się także Mała Warszawska Jesień dla młodszych odbiorców – w wieku od 2 do 12 lat. Zabrzmi premierowo 10 utworów polskich kompozytorów i kompozytorek. Wśród nich znajdzie się 8 prapremier światowych i 2 premiery polskie. Wydarzenia zaplanowano po obu stronach Wisły, bo Mała Warszawska Jesień zagości w tym roku m.in. i w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej oraz w śródmiejskim Nowym Świecie Muzyki.

Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, a przez wiele lat była to jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy.