null

Największy festiwal sztuki współczesnej w Warszawie

Drukuj link otwiera się w nowej karcie

Już dziś rozpoczyna się 13. edycja Warsaw Gallery Weekend. W tym roku będzie można zobaczyć aż 43 wystawy zorganizowane przez 37 galerii. Czterodniowemu przeglądowi sztuki współczesnej towarzyszy także rozbudowany program wydarzeń specjalnych, który potrwa przez cały miesiąc. Na wszystkie wystawy wstęp jest bezpłatny.

Artyści i artystki jak co roku biorą na warsztat to, co obecnie na świecie ważne. Wśród badanych przez twórców tematów dominują wątki związane z ciałem i tożsamością, technologią i rozwojem sztucznej inteligencji, stanem naszej planety w obliczu kryzysu klimatycznego oraz pamięcią i stosunkiem do historycznych narracji. Nie zabraknie też odniesień do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej oraz prowokujących komentarzy do współczesności.

Swoje prace zaprezentują czołowi polscy artyści, np. Zbigniew Libera, Mariola Przyjemska, Wojciech Bąkowski czy Małgorzata Mirga-Tas oraz plastycy dopiero wchodzący na scenę artystyczną. Niektórzy z twórców zaprezentują nowe prace, przygotowane specjalnie na festiwal, jak również archiwalne dzieła zestawione w nowych, oryginalnych kontekstach. Będzie można zobaczyć przegląd najciekawszego współczesnego malarstwa, rysunku, fotografii, form video, instalacji, rzeźb i obiektów tworzonych przy pomocy zarówno tkanin jak i sztucznej inteligencji.

To, co buzuje w rzeczywistości

W tegorocznych wystawach wyraźnie wybrzmiewają głosy podnoszące kwestie społecznej wrażliwości. Artyści odnoszą się do aktualnych problemów na tle społeczno-politycznym: od walki o prawa kobiet (Viola Głowacka / m2, Dominika Kowynia / Polana Institute), po kryzysy humanitarne i wojnę (Sławomir Elsner, Uwe Wittwer / Szydłowski).

Opowieść o skomplikowanej współczesności wymaga także spojrzenia wstecz. W swojej twórczości artyści sięgają więc do mitów. W symbolach odnajdują klucz do opowiedzenia o aktualnych lękach i niepokojach. Widać powrót do greckiego antyku (Mariola Przyjemska / Ewa Opałka), nawiązania do mitologicznej Gai, matki Ziemi, ale też do bliższych współczesności mitów pozytywistycznego feminizmu (wystawa zbiorowa poświęcona Emilii Plater w LETO).

Ale Warsaw Gallery Weekend to nie tylko wystawy indywidualne. Galerie proponują niebanalne połączenia, w których twórczość jednego artysty stanowi twórczy pretekst dla artystycznej wypowiedzi innych (Teofil Ociepka, Bartłomiej Hajduk, Tomasz Mróz / MONOPOL). Nie zabraknie też wystaw grupowych, gdzie wielogłos artystek i artystów pozwala zobaczyć dane zagadnienie artystyczne z różnych perspektyw (randka z WGW – realizowana w formule open calla wystawa zbiorowa w galerii Turnus).

Przegląd będzie też okazją, by przypomnieć sobie nazwiska, które przez lata kształtowały polską scenę artystyczną: od Witkacego (Stanisław Ignacy Witkiewicz / Olszewski) po twórczynie feministycznej historii sztuki w Polsce (Izabella Gustowska, Jolanta Marcolla / lokal_30).

Miesiąc wydarzeń towarzyszących wystawom

W kolejnych tygodniach, po głównym weekendzie festiwalu (28 września  – 1 października), do końca października publiczność WGW będzie mogła wziąć udział w szeregu wydarzeń towarzyszących festiwalowi.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie: warsawgalleryweekend.pl.