null

Rusza festiwal AfryKamera

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Publiczność na leżakach i pufach

Festiwal AfryKamera to największe w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie poświęcone kulturze afrykańskiej. Tegoroczna edycja to kino artystyczne i gatunkowe, spotkania i debaty o przyszłości Afryki, warsztaty muzyczne i taneczne, market afrykański i koncerty. Festiwal odbędzie się w między 30 września a 9 października w warszawskiej Kinotece oraz w ostatnich dniach października na platformie VOD.Warszawa.

Program filmowy festiwalu skupia się wokół dwóch wątków tematycznych „Africa mon amour” – to miłosne spojrzenie na kontynent, który będzie mówił o miłości między ludźmi, do kontynentu i kraju, w którym mieszkają. Pokazane zostaną najlepszy filmy roku w Afryce – produkcję somalijską "Żona grabarza" Khadara Ayderusa Ahmeda i afrykańską odpowiedź na klasykę kina azjatyckiego "Spragnieni miłości" Amila Shivji (prod. Zanzibar / Tanzania).

Drugi wątek tematyczny festiwalu to „Korzenie muzyki”. Widzowie zobaczą dokumenty o gwiazdach takich nurtów muzycznych jak afrobeat, rumba, morna, np. „Królowie Rumby” Alana Brainra oraz dokument biograficzny „Cesária Évora” w reżyserii Any Sofii Fonseca. O sławnej pieśniarce pochodzącej z Wysp Zielonego Przylądka.

Pojawi się też wątek afrofuturyzmu, do którego nawiązuje projekt plakatu tegorocznego festiwalu, autorstwa Honoraty Karapudy. Pokazany zostanie m.in. klasyk si-fi z 1974 r. „Space is the Place” w reżyserii Johna Coney’a.

W ramach wydarzeń towarzyszących zaplanowano koncerty prezentujące afrykańską scenę muzyczną – „AFreaks by AfryKamera”. 1 października w klubie DZIK wystąpią: francusko-południowoafrykański zespół Montparnasse Musique, szwajcarski producent Daniel Jakob, znany jako Dejot oraz Dubokaj, duet Lua Preta oraz kolektyw didżejski pod nazwą Laboratortio Tropical Crew.

Więcej informacji na temat festiwalu i koncertów znajduje się na stronie afrykamera.pl.