null

Rusza akcja sterylizacji, kastracji i czipowania zwierząt w stolicy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Pies w czerwonej chuście na szyi stoi ze swoim opiekunem
Pies ze Schroniska na Paluchu

Warszawa po raz kolejny uruchamia akcję kastracji i sterylizacji psów i kotów w mieście. Zabiegi dla czworonogów, których właściciele mieszkają w Warszawie, można będzie wykonać w jednej z 28 lecznic na terenie stolicy. Możliwe będzie także zaczipowanie zwierzęcia.

Akcja sterylizacji i kastracji psów i kotów jest w Warszawie prowadzona od 2012 r. W ciągu ostatnich 10 lat przeprowadzono dzięki niej ponad 19 tys. zabiegów. W tym roku zabiegi będzie można wykonać w jednej z 28 lecznic, bez względu na dzielnicę zamieszkania. Pełna lista placówek dostępna jest na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Akcja prowadzona będzie do końca roku lub do wyczerpania środków finansowych. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 600 tys. zł. Fundusze te pokryją: koszt wizyty kwalifikującej; wykonanie standardowego zabiegu sterylizacji/kastracji pod narkozą infuzyjną; opiekę do czasu wybudzenia z narkozy (w tym podanie środka przeciwbólowego i antybiotyku) oraz dalszą opiekę pooperacyjną, w tym wizyty kontrolne obejmujące w razie konieczności badanie kliniczne i kontrolę rany pooperacyjnej, podanie antybiotyku, podanie leku przeciwbólowego, zdjęcie szwów.

Warunkiem skorzystania z zabiegu sterylizacji i kastracji finansowanego przez miasto jest:

  • posiadanie ważnych uprawień (e-hologramu) i okazanie „Karty Warszawiaka” lub „Karty Młodego Warszawiaka” (dot. osób pełnoletnich),
  • okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach wniosku o wykonanie zabiegu sterylizacji/kastracji (dostępne w zakładach leczniczych),
  • ukończenie przez zwierzę 6 miesiąca życia,
  • wcześniejsze zaczipowanie zwierzęcia.

W przypadku psów dodatkowo wymagane jest, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Darmowe czipowanie

W ramach akcji będzie można także za darmo oznakować elektronicznie swojego psa lub kota. Warunkiem skorzystania z możliwości czipowania jest:

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach wniosku o wykonanie zabiegu (formularze dostępne w zakładach leczniczych),
  • okazanie dowodu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia.

W przypadku psów wymagane jest także, aby zwierzę posiadało aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dla czipowanych kotów nie ma takiego wymogu, jednak warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem wojewody mazowieckiego dotyczącym wścieklizny, szczepienia kotów przeciwko tej chorobie wciąż są obowiązkowe.  

Darmowo zaczipować psa można także podczas cyklicznych wydarzeń organizowanych przez warszawskie Schronisko na Paluchu w wybranych lokalizacjach stolicy. Jak dotąd, od 2007 r. w ramach akcji prowadzonej przez miasto, elektronicznemu znakowaniu poddano niemal 110 tys. psów i kotów.