null

Rumuński „Cud” z Grand Prix 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Drukuj otwiera się w nowej karcie
wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra wręcza nagrodę rumuńskiemu reżyserowi
Autor: WFF

Podczas gali zakończenia tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego nagrodę główną wręczyła zastępczyni prezydenta Aldona Machnowska – Góra. 100 tys. zł otrzymał rumuński reżyser Bogdan George Apetri.

Film „Cud” zdobył Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym podczas 37.Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Nagroda to 100 tys. ufundowane przez Prezydenta m.st. Warszawy.

„Cud” to kolejna część trylogii rumuńskiego twórcy Bogdana George'a Apetriego po uhonorowanym w 2020 roku nagrodą specjalną jury WFF „Niezidentyfikowanym”. Reżyserodebrał Warsaw Grand Prix podczas sobotniej uroczystości, która odbyła się w stołecznym Multikinie Złote Tarasy.

Dziesięć lat temu po raz pierwszy wziąłem udział w Warszawskim Festiwalu Filmowym. Z czasem okazało się, że każdy film, który reżyseruję, jest prezentowany w Warszawie. Cieszę się, że wciąż mam tu przyjaciół, z którymi mogę spotykać się co kilka lat. Uwielbiam ten festiwal – powiedział reżyser, odbierając statuetkę z rąk zastępczyni prezydenta m. st. Warszawy Aldony Machnowskiej-Góry.

W Konkursie Międzynarodowym wystartowało 15 tytułów. W tej kategorii przyznano także nagrodę za reżyserię, którą otrzymali Rodrigo Plá i Laura Santullo za film „Ten drugi Tom”.

Tegoroczny Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy odbywał w dniach 8-17 października, w formule tradycyjnej, w kinach, z udziałem publiczności oraz gości z kraju i zagranicy. W programie było blisko 170 filmów, także premiery światowe.