null

Rozpoczęła się budowa nowej poradni zdrowotnej na Bielanach

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Mężczyzna z ciemnymi krótkim włosami ubrany w grantową kurtkę trzyma w ręku pióro i podpisuje dokument w białym namiocie.
Prezydent Rafał Trzaskowski składa podpis na akcie erekcyjnym pod budowę nowej miejskiej przychodni na Bielanach | Autor: Ewelina Lach

Dzisiaj uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, a już za dwa lata mieszkańcy Bielan będą mogli skorzystać z opieki nowej poradni zdrowotnej. Budowa placówki Przy Agorze 16b zostanie dofinansowana ze środków budżetu miasta i samorządu Mazowsza.

Nowa przychodnia na Bielanach zaoferuje komfortowe warunki dla pacjentów i personelu medycznego oraz kompleksowe usługi medyczne. Obecnie na terenie całego miasta działa już ponad 100 miejskich przychodni, które zapewniają opiekę lekarzy pediatrów, lekarzy rodzinnych, specjalistów, badania diagnostyczne czy punkty szczepień.

Nie zwalniamy tempa jeśli chodzi o inwestycje z obszaru opieki zdrowotnej. Budujemy nowe szpitale, ale również rozwijamy sieć miejskich poradni zdrowotnych, aby warszawskie rodziny miały dostęp do najlepszej opieki medycznej blisko domu. W ostatnich latach przekazaliśmy z budżetu miasta 240 mln zł dotacji na inwestycje zdrowotne, z czego 115 mln zł właśnie na miejskie poradnie – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa inwestuje również w przychodnie specjalistyczne, w tym w poradnie zdrowia psychicznego, w których dzieci, młodzież i dorośli mogą otrzymać pomoc terapeutów, psychologów czy psychiatrów.

Nowa przychodnia na Bielanach przyjmie pierwszych pacjentów już w 2025 roku. W placówce Przy Agorze warszawskie rodziny będą mogły korzystać z poradni POZ dla dorosłych i dzieci, poradni specjalistycznych i rehabilitacji. Znajdzie się tu również poradnia zdrowia psychicznego. Zapewnimy finansowe wsparcie na zakup wyposażenia przychodni z budżetu miasta – dodaje prezydent Trzaskowski.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 40 mln zł – budowa jest prowadzona ze środków własnych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Co ważne, 4 mln zł wsparcia na zakup wyposażenia do poradni zadeklarował samorząd województwa mazowieckiego.  

Kompleksowa opieka medyczna blisko domu

Budynek nowej przychodni został zaprojektowany na planie litery „L” z dłuższym skrzydłem równoległym do ul. Przy Agorze i będzie posiadał 3 kondygnacje nadziemne oraz 1 kondygnacją podziemną. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie blisko 3.9 tys. m kw.

Na parterze budynku będą zlokalizowane poradnie podstawowej opieki zdrowotnej dla dorosłych oraz dla dzieci chorych i zdrowych. Poradnie specjalistyczne i zakład rehabilitacji zostały zaplanowane na 1. piętrze, natomiast poradnia zdrowia psychicznego znajdować się będzie na 3. piętrze. W budynku zostały zaplanowane pomieszczenia administracyjno-techniczne, sanitarne oraz inne, niezbędne do funkcjonowania przychodni. Obiekt będzie wyposażony w nowoczesne instalacje oraz dodatkowe systemy, w tym panele fotowoltaiczne.

Zakładany czas budowy to 24 miesiące od podpisania umowy. Zgodnie z harmonogramem inwestycji, poradnia planuje przyjąć pierwszych pacjentów w połowie 2025 roku.

Uczestnicy uroczystości stoją pod białym dużym namiotem przed stołem, na którym znajduje się szaty betonowy pustak z napisem wmurowanie kamienia węgielnego i datą 12 maja 2023. Jeden z mężczyzn w granatowej kurtce trzyma srebrną tubę z aktem erekcyjnym. W tle widać grafikę z wizualizacją nowej przychodni czyli biały trzy piętrowy budynek z parkingiem
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Mężczyzna z ciemnymi krótkim włosami ubrany w grantową kurtkę trzyma w ręku pióro i podpisuje dokument w białym namiocie.
Wizualizacja przedstawiająca nowy budynek przychodni, na której widać biały trzypiętrowy budynek, którego frontowa ścian jest w kształcie prostokąta.
Uczestnicy uroczystości stoją pod białym dużym namiotem przed stołem, na którym znajduje się szaty betonowy pustak z napisem wmurowanie kamienia węgielnego i datą 12 maja 2023. Jeden z mężczyzn w granatowej kurtce trzyma w ręku kielnię i nakłada cement do przygotowanej konstrukcji. W tle widać grafikę z wizualizacją nowej przychodni czyli biały trzy piętrowy budynek z parkingiem