null

Rowerowy maj z nieziemskim wynikiem

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Uczniowie jeżdżą na hulajnogach i rowerach przed białym budynkiem
Autor: Rafał Motyl

Tegoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj w Warszawie przekroczyła wszelkie wyobrażenia. Uczestniczyło w niej 100 tys. dzieci z 441 warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli. Zwyciężyło przedszkole nr 65 z Białołęki, w którym aż 92 proc. proc. wszystkich dojazdów do szkoły w maju odbywało się na rowerach lub hulajnogach.

Gdyby zsumować wszystkie przejazdy do szkoły lub przedszkola – było ich 2,2 mln, a każdy zgodnie z regulaminem akcji musiał mieć przynajmniej pół kilometra – wyjdzie kosmiczna liczba. Dzieciaki wykręciły 1,1 mln km. To tak jakby okrążyły 28 razy Ziemię. Albo dojechały na rowerach do Księżyca, z powrotem na naszą planetę i jeszcze raz na Księżyc!

Rowerowy Maj był widoczny pod każdą szkołą czy przedszkolem. Parkingi rowerowe pękały w szwach – i tak jest również teraz, choć kampania się zakończyła. Uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a wraz z nimi rodzice i nauczyciele dojeżdżali na zajęcia na rowerach, rolkach, deskorolkach i hulajnogach.

Najbardziej rowerowe są maluchy z Białołęki

W 6. edycji Rowerowego Maja wzięło udział aż 441 placówek, czyli o 101 więcej niż w 2022 roku. Wśród nich 95 placówek debiutujących w kampanii. Ponad 100 tysięcy aktywnych uczestników wykręciło przeszło 2,2 mln aktywnych przejazdów. Stolica jest zatem niekwestionowanym liderem wśród miast biorących udział w kampanii w 2023 roku.

W warszawskich szkołach i przedszkolach biorących udział w tegorocznej akcji aktywne dojazdy stanowiły aż 44 proc. Najwyższą rowerową frekwencją mogą pochwalić się dzielnice Ursynów (57 proc.), Wesoła (52 proc.) i Rembertów (50 proc.).

W klasyfikacji ogólnej wygrało Przedszkole nr 65 z frekwencją 92,6 proc. Placówka już drugi raz zajmuje miejsce na podium. Drugie miejsce w rankingu zajęło Przedszkole nr 325, które wzięło udział w kampanii drugi raz poprawiając swoją frekwencję z 57 proc. na 89,30 proc. Trzecie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 66, która po raz kolejny wykręciła imponującą frekwencję – 88,2 proc. – i jednocześnie zwyciężyła w kategorii średnich szkół podstawowych.

Mamo, tato, nie jedźmy samochodem

W ramach tegorocznej edycji kampanii miasto sprawdziło, jak uczniowie szkół podstawowych docierają na zajęcia również w innych, nie majowych miesiącach roku. W badaniu wzięło udział 28 tysięcy uczniów zgłoszonych do Rowerowego Maja. Koordynatorzy i nauczyciele z placówek, które zgłosiły się do kampanii, jeszcze w kwietniu zapytali uczniów o to jak dotarli do szkoły danego dnia. Oraz jak chcieliby do niej docierać.

Okazało się, że:

  • 25 proc. spośród nich dotarło do szkoły aktywnie: na rowerze, rolkach, hulajnodze lub  deskorolce,
  • 23 proc. samochodem.

A jak chcieliby pokonywać drogę do szkoły?

  • 64 uczniów zadeklarowało, że chciałoby dojeżdżać aktywnie
  • Jedynie 8 proc. wybrałoby samochód.

To pokazuje, że gdyby zostawić tę decyzję dzieciom, okolice szkół mogłoby wyglądać zupełnie inaczej. Badanie będzie trwało – w czerwcu i październiku nauczyciele powtórzą pytania, żeby zobaczyć jak dzieci docierają do szkół tuż po Rowerowym Maju i jak wygląda to jesienią. Badanie będzie też powtarzane przy okazji kolejnych edycji kampanii. 

Podsumowanie i piknik

Rowerowy Maj to nie tylko aktywne dojazdy, ale również edukacja. Od początku maja miasto organizuje w szkołach podstawowych warsztaty doszkalające dla uczniów klas 4-8 z jazdy na rowerze w ruchu ogólnym.

W szkołach odbywają się też Szkolne Serwisy Rowerowe. Uczniowie mogą zrobić podstawowy przegląd swoich jednośladów i dokonać drobnych napraw, aby móc bezpiecznie poruszać się rowerami po warszawskich drogach. Obie te akcje są kontynuowane także w czerwcu.

Filarem kampanii są szkolni i przedszkolni koordynatorzy. 2 czerwca wspólnie z miastem uczestniczyli oni w uroczystym podsumowaniu kampanii w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Tegoroczna edycja Rowerowego Maja nie jest sukcesem, jest spektakularnym sukcesem. Ale Rowerowy Maj nie odbyłby się bez koordynatorów i koordynatorek. W tym roku tego niełatwego zadania podjęło się aż 846 osób. To oni czuwali nad przebiegiem kampanii w swoich placówkach oświatowych, dzielili się jej ideą z dziećmi oraz rodzicami – mówiła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, która była honorowym gościem wydarzenia. – To właśnie koordynatorzy stoją za ogromnym sukcesem Rowerowego Maja w Warszawie.

Organizatorzy zapraszają też na finał kampanii Rowerowy Maj – w niedzielę 18 czerwca, w Parku im. Zbigniewa Herberta. Odbędzie się tam piknik z wieloma atrakcjami przygotowanymi przez tegorocznych partnerów kampanii.

W trakcie pikniku 3 najaktywniejsze klasy i 3 grupy przedszkolne z najaktywniejszych placówek uczestniczących w kampanii otrzymają nagrody główne. Wydarzenie poprzedzi wspólny przejazd na rowerach, rolkach, hulajnogach i deskorolkach, który wystartuje o godzinie 12:00 spod Stadionu Narodowego.