null

Rowerowy Maj 2023 – trwają zapisy

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Dziewczynka w kasku na głowie i z hulajnogą na ramieniu idzie w kierunku szkoły. Przd nią dzieci z rowerami.
W akcji Rowerowy Maj mogą wąć również udział dzieci korzystające z hulajnóg i deskorolek.

Do 31 stycznia placówki oświatowe mogą wysyłać zgłoszenia do udziału w kolejnej edycji kampanii Rowerowy Maj. Już po raz szósty stolica będzie promować przyjazną zdrowiu i środowisku aktywną mobilność najmłodszych warszawiaków. Zabawa i zdrowa rywalizacja uczniów szkół podstawowych i przedszkoli potrwa przez cały maj.

W zeszłorocznej edycji akcji Rowerowy Maj wzięło udział blisko 75 tys. najmłodszych warszawiaków z 340 stołecznych placówek – 184 przedszkoli oraz 156 szkół podstawowych. Mam nadzieję, że w tym roku pobijemy ten rekord – mówi Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy. – Od kilkunastu lat konsekwentnie inwestujemy w przyjazną rowerzystom infrastrukturę, budujemy spójną sieć dróg rowerowych, uruchamiamy Veturilo. Równocześnie promujemy zdrowy styl życia wśród najmłodszych warszawiaków. Trzymam kciuki za wysoką frekwencję i gorąco zachęcam wszystkie warszawskie szkoły i przedszkola do włączenia się w tę akcję – dodaje.

Zaproszenia do udziału w Rowerowym Maju trafiły już do skrzynek mailowych warszawskich szkół podstawowych i przedszkoli, a wraz z nimi link do rejestracji.

W zeszłym roku wspólnie wykręciliśmy ponad 1,7 mln aktywnych przejazdów. Mamy nadzieję, że w nadchodzącej edycji osiągniemy kolejne rekordy aktywności – mówi Anna Mazurowska ze stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, koordynatorka kampanii.

Zdrowie i zabawa

Rowerowy Maj poprzez zabawę, połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje jazdę na rowerze i hulajnodze. Kampania uczy przy tym najmłodszych dobrych nawyków w ruchu drogowym i buduje ich świadomość na temat ochrony środowiska oraz wpływu każdego z nas na jakość powietrza w mieście.

Uczniowie szkół podstawowych, przedszkolaki, a przy okazji także rodzice, nauczyciele i inni pracownicy placówek przesiadają się z samochodów na rowery, hulajnogi i deskorolki, by aktywnie dojeżdżać na zajęcia oraz do pracy. Każdy przejazd, który odbędzie się przy pomocy jednego z aktywnych środków transportu, zostanie nagrodzony naklejką. Im więcej aktywnych dojazdów, tym większa satysfakcja oraz szansa na zdobycie ciekawych nagród – wyjaśnia Anna Mazurowska.

Rywalizacja podczas akcji Rowerowy Maj toczy się na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz szkolnym/przedszkolnym. Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody. Najważniejsza w całej akcji jest jednak dobra zabawa.

Szkoły podstawowe i przedszkola

Rejestracja do tegorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj odbywa się przez formularz zgłoszeniowy. Szczegółowe informacje zostały wysłane na oficjalne adresy mailowe publicznych placówek oświatowych.

Niepubliczne szkoły i przedszkola, które są zainteresowane wzięciem udziału w kampanii, wszelkie informacje uzyskają pod adresem rowerowymaj@zdm.waw.pl.

Rejestracja w kampanii jest jednoznaczna ze zgłoszeniem całej placówki, a decyzja powinna zostać przedyskutowana w gronie pedagogicznym. Rowerowy Maj to świetna zabawa, ale także dodatkowe zadania dla szkolnej i przedszkolnej społeczności.

Rejestracja trwa do 31 stycznia 2023 r. Zasady udziału oraz relacje z poprzednich lat znajdują się na stronie: Rowerowy Maj oraz www.facebook.com/RowerowyMajWarszawa.