null

Rośnie wiadukt Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Wiadukt Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską w przebudowie_w tle panorama Warszawy
Autor: Cezary Warś

Prace przy przebudowie Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie utrzymują tempo. Gotowa jest już – mierząca ponad 200 metrów – płyta pierwszego, północnego wiaduktu. Trwa także budowa ekranów akustycznych. Będą one chronić mieszkańców przed hałasem drogowym.

W lipcu ubiegłego roku rozpoczęła się rozbiórka północnego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską i Bajońską. Prace trwały kilka tygodni. Następnie przystąpiono do budowy nowego obiektu – szalowania, zbrojenia i betonowania. Dziś płyta wiaduktu o długości 210 metrów jest już gotowa. Na ten cel zużyto 545 ton stali i 1620 m sześć. betonu, który dostarczyło na plac budowy ponad 200 betonomieszarek zwanych gruszkami. Następnie wykonawca przystąpił do dalszych prac – m.in. przy montażu kap chodnikowych oraz dylatacji. Niebawem rozpoczną się prace antykorozyjne oraz montaż słupów pod przyszłe ekrany akustyczne. Otwarcie nowego wiaduktu i przełączenie na niego ruchu w obydwu kierunkach planowane jest w wakacje.

Równocześnie wzdłuż alei Stanów Zjednoczonych, na odcinku od Bajońskiej do Międzynarodowej, kontynuowana jest przebudowa sieci teletechnicznej. Prowadzone są również prace przy przebudowie oświetlenia ulicznego oraz budowie ekranów akustycznych, które mają pojawić się wzdłuż drogi. Ekrany, w większości przezroczyste, będą chronić okoliczne tereny przed hałasem drogowym.

Bezpiecznie i zielono

Wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych posadzonych zostanie ponad 70 nowych drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi utworzą obustronne szpalery. Pojawi się także blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki. Z kolei nowe oświetlenie i zmiany w oznakowaniu sprawią, że droga stanie się bezpieczniejsza.

Budowę, która ma się zakończyć w połowie 2025 r., realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Generalnym Wykonawcą robót jest firma WARBUD. Funkcję Inżyniera kontraktu pełni firma Bico Group Sp. z o.o.

Podczas przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską, główną drogą objazdową jest Trasa Siekierkowska.

Szerzej o postępie prac na wiadukcie na stronie inwestycji.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 101 159 257,40 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Przewidywana całkowita wartość prac to 106 483 428,84 zł.

Wiadukt Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską w przebudowie_w tle panorama Warszawy
Zobacz galerię (3 zdjęć)
Wiadukt Trasy Łazienkowskiej nad ulicą Paryską w przebudowie_w tle panorama Warszawy