null

Rośnie konstrukcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Powstające konstrukcje na kondygnacjach nadziemnych budowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Postępują prace realizowane przez Warszawę na budowie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po ukończeniu fundamentów i konstrukcji podziemnych budowa wkroczyła w fazę wznoszenia kondygnacji nadziemnych. Placówka zostanie otwarta w 2023 r.

Nowy budynek muzeum powstaje po północnej stronie placu Defilad, od strony ulicy Marszałkowskiej.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie postępuje w imponującym tempie. To będzie kluczowy element Nowego Centrum Warszawy i jeden z najciekawszych punktów na mapie stolicy. Miejsce, które chętnie odwiedzać będą zarówno mieszkańcy, jak i turyści. W Warszawie – stolicy wolnego czasu! – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który w poniedziałek odwiedził plac budowy.

Przyjazna przestrzeń w centrum stolicy

Muzeum Sztuki Nowoczesnej na placu Defilad to będzie prestiżowe miejsce otwarte na sztukę nowoczesną, ale także przyjazna i otwarta dla mieszkańców Warszawy przestrzeń kultury i wspólnoty. Tak zaprojektowana została architektura tego miejsca, żebyśmy wszyscy mogli swobodnie z niego korzystać – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie to jeden z kluczowych projektów realizowanych w ramach Nowego Centrum Warszawy – spójnego programu obejmującego zmiany w ścisłym centrum stolicy. Czteropiętrowy budynek będzie mieć w sumie ok. 20 000 metrów kwadratowych. Oprócz przestrzeni wystawowych pomieści m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie, kawiarnię. To niezwykle ważna dla miasta inwestycja, która zaktywizuje tę część Śródmieścia. Poza nową siedzibą Muzeum planowana jest również przebudowa placu przed Pałacem Kultury i Nauki – tzw. placu Centralnego. Mieszkańcy Warszawy zyskają tym samym kolejne przyjazne miejsca do odpoczynku, rekreacji i organizacji wydarzeń kulturalnych.

Wizyta na placu budowy, na zdjęciu od lewej: kierownik budowy; Rafał Trzaskowski - prezydent m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra - wiceprezydent m.st. Warszawy i Joanna Mytkowska - dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Aktualny stan prac

Dotychczas zakończone zostały prace fundamentowe oraz konstrukcyjne na kondygnacjach podziemnych i parterze budynku nowej siedziby MSN. W tych rejonach prowadzone są obecnie prace instalacyjne oraz wykończeniowe, a równolegle powstaje  konstrukcja obiektu na kondygnacjach nadziemnych. Na poziomie +1, gdzie m.in. zlokalizowane będą galerie sztuki, prowadzone są prace związane z wylewaniem białego betonu architektonicznego dla elementów pionowych (wykonano część portali wejściowych do galerii z uwzględnieniem elementów identyfikacji wizualnej) oraz roboty szalunkowe i zbrojarskie dla stropu.

Robotnicy na placu budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w tle dźwig

Nowa siedziba muzeum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest narodową instytucją kultury, powołaną w 2005 r., prowadzoną wspólnie przez Miasto, które odpowiada za budowę nowego gmachu, oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Za projekt architektoniczny dla nowej placówki odpowiada amerykańska pracownia Thomas Phifer and Partners, a za realizację prac budowlanych firma Warbud.

Muzeum zostanie zbudowane na planie prostokąta, którego dłuższy bok przylegać będzie do ulicy Marszałkowskiej. Na łącznej powierzchni 20 tys. m2 powstaną 4 kondygnacje nadziemne i 2 podziemne. W przyszłej placówce poza salami wystawienniczymi zaplanowano również sporą przestrzeń na funkcje edukacyjne i multimedialne. Na podziemnej kondygnacji -1 pojawi się m.in. kino na 150 osób, dwie sale wykładowe oraz pracownie konserwatorskie.

Nowe Centrum Warszawy

Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wraz z przebudową placu Centralnego stanowią kluczowe elementy zmian na terenie przed Pałacem Kultury i Nauki. W ramach Nowego Centrum Warszawy zmiany czekają również najważniejsze ulice i place w tej części stolicy.

Obecnie trwają prace na tzw. placu Pięciu Rogów i zachodniej części centralnego odcinka ul. Marszałkowskiej. Rozstrzygnięto też konkurs na przebudowę okolic ulicy Chmielnej i ogłoszono kolejny - na zmiany w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Otwarto też oferty w przetargu na przeprowadzenie kompleksowej analizy i symulacji ruchu na ul. Kruczej (na odcinku od Alej Jerozolimskich do Pięknej).