null

Remont secesyjnej wilii na Białołęce

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Jeden z trzech remontowanych budynków przy ul. Modlińskiej 257.
Jeden z trzech remontowanych budynków przy ul. Modlińskiej 257. | Autor: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Trwa remont zespołu trzech zabytkowych budynków przy ul. Modlińskiej 257 na Białołęce. Do tej pory udało się rozebrać większą część więźby dachowej oraz stropów budynku głównego. W przyszłości będzie się tam mieścić centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi.

Obecnie przy ul. Modlińskiej 257 prowadzone są prace przy wzmacnianiu fundamentów i budowie instalacji oraz trwa tynkowanie ścian zewnętrznych lewej oficyny. Zdemontowane zostały trzy z istniejących czterech pieców kaflowych. Dwa z nich zostaną zrekonstruowane. Materiałem wykończeniowym będą odzyskane, nieuszkodzone kafle.

Wkrótce rozpoczną się także prace przy malowidłach pokrywających część ścian i sufitów. Polichromie będą zdjęte i odrestaurowane pod okiem stołecznego konserwatora zabytków.

Zadecydowano o zachowaniu drewnianych schodów i balustrad, a w pomieszczeniach częściowo wykorzystane zostaną oryginalne posadzki z terakoty i klepki dębowej. Dobrze zachowane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji, pozostałe zostaną wiernie odtworzone. Na wszystkich trzech budynkach zostanie odtworzona historyczna elewacja, a na dach powrócą elementy ozdobne - kule i wazony.

Wyremontowane budynki będą przeznaczone na potrzeby centrum lokalnego z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Remont zakończy się jesienią 2024 r.

Historia secesyjnej wilii

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego w duchu powściągliwej secesji. Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadoptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnością mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej willa przy ul. Modlińskiej była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów.

Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe – działał tam sklep z narzędziami, biblioteka.

Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.
Zobacz galerię (8 zdjęć)
Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.
Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.
Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.
Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.
Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.
Witraż z aniołem na jeden z ścian remontowanego budynku przy ul. Modlińskiej 257
Remontowany budynek przy ul. Modlińskiej 257.