null

Rekrutacja do Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego czas start!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Na zielonym tle gest zwycięstwa, dwa place w górę. Obok napis białą czcionką: Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego

Prezydent m.st. Warszawy zaprasza mieszkańców stolicy do zgłaszania kandydatek i kandydatów do Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. Laureatami mogą zostać aktywni społecznie i obywatelsko młodzi ludzie w wieku 15-26 lat – odważni, bezinteresowni, podejmujący wysiłek na rzecz innych. W ten sposób Warszawa wspiera zaangażowanie, pomysły i pozytywną energię młodego pokolenia. Zgłoszenia będą przyjmowane do 13 października.

Tadeusz Mazowiecki zawsze podkreślał, że jesteśmy odpowiedzialni za to, jak toczy się świat, a uważność na otaczającą nas rzeczywistość powinna towarzyszyć każdemu z nas. W szczególny sposób doceniał zaangażowanie i postrzeganie świata przez młodych. Dziś, to właśnie oni, u progu dorosłości, wskazują na wartości, które zmieniają nasze otoczenie. Dlatego właśnie, aby podkreślić znaczenie głosu młodego pokolenia przyznajemy nagrodę  jego imienia – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Mam nadzieję, że podobnie jak jej patron, nagroda będzie dla nich inspiracją do działania na rzecz innych – dodaje.

Nagroda im. Tadeusza Mazowieckiego została ustanowiona przez prezydenta m.st. Warszawy dla młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Jest również wyrazem uznania dla samego patrona za jego wkład w budowanie demokratycznego państwa.

Zobacz także film: Rafał Trzaskowski, prezydent m.st Warszawy o nagrodzie im. Tadeusza Mazowieckiego

Kto może otrzymać nagrodę

Warszawa doceni działania i projekty realizowane przez młodych obywateli w 2020 roku i uhonoruje tych, którzy zmieniają swoje otoczenia na lepsze. Spośród przesłanych zgłoszeń kapituła konkursu wyłoni laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 15 -19 lat i 20 -26 lat. Kandydatem do nagrody może zostać każda młoda osoba, która działa na rzecz Warszawy – pomaga sąsiadom, realizuje wolontariat, działa w fundacji lub udziela się w samorządzie szkolnym, staje po stronie słabszych czy realizuje działania na rzecz ochrony klimatu. Możliwości manifestowania postaw obywatelskich jest wiele.

Proces rekrutacyjny do „Nagrody Prezydenta m.st. Warszawy dla młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego” potrwa od 15 września do 13 października. Laureatki i laureaci otrzymają nagrody finansowe o łącznej wysokości 30 tys. złotych oraz statuetki. 

Ważne - kandydatury do nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego może zgłosić każdy, kto ukończył 13 lat, ale nie można zgłosić się samemu. Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceny wniosków oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie: dzialam.um.warszawa.pl/nagroda-dla-mlodych.

Wszystkie pytania dotyczące konkursu należy kierować na adres: nagrodadlamlodych@um.warszawa.pl lub pod numerem telefonu: + 48 22 443 34 00.

Wystawa i film

Nagrodzie towarzyszy wystawa i internetowa premiera filmu o Tadeuszu Mazowieckim.

Wystawa pt. „Mazowiecki. Najpierw jest się człowiekiem” została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy. Można ją oglądać od 15 września do 4 października przy skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (róg ulicy Karowej i ulicy Krakowskie Przedmieście) w Warszawie.

Z kolei krótkometrażowy film o Tadeuszu Mazowieckim w reżyserii Małgorzaty Świderskiej „Rewolucje przeprowadza się przez telefon” jest dostępny od 15 września na platformie vod.warszawa.pl. Obraz powstał na bazie archiwalnych nagrań pochodzących z różnych okresów życia byłego premiera Polski. Reżyserka przedstawia w nim postać Mazowieckiego i ogromną zmianę społeczną i polityczną, jakimi były porozumienia Okrągłego Stołu, w odbrązawiający i popkulturowy sposób.

Tadeusz Mazowiecki bohaterem komiksu

Z inicjatywy miasta stołecznego Warszawy powstała także wyjątkowa publikacja „Komiks o Tadeuszu Mazowieckim”. To efekt współpracy wybitnego malarza i grafika Rafała Bujnowskiego z autorką scenariusza Anną Ziarkowską, kierującą Działem Edukacji Domu Spotkań z Historią. Komiks przygotowany przez Dom Spotkań z Historią na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy będzie dystrybuowany w warszawskich szkołach w ramach zajęć edukacyjnych. Więcej informacji pod adresem: nagrodadlamlodych@um.warszawa.pl.

Wystawa plenerowa z grafikami z wizerunkiem byłego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego
Zobacz galerię (4 zdjęć)
Na zdjęciu Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, przewodnicząca Kapituły Nagrody im. Tadeusza Mazowieckiego. W tle wystawa.
Wystawa plenerowa z grafikami z wizerunkiem byłego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego
Wystawa plenerowa z grafikami z wizerunkiem byłego premiera Polski, Tadeusza Mazowieckiego