null

Rekordowy Rowerowy Maj dla klimatu ukończony!

Drukuj otwiera się w nowej karcie
rowery przypięte do stojaków
Rowerowy maj | Autor: Zarząd Dróg Miejskich

Najbardziej rowerowy miesiąc za nami. Rekordowy Rowerowy Maj 2022 to 75 tys. dzieci, które aktywnie dojeżdżały do przedszkola lub szkoły. W Szkole Podstawowej nr 66 we Włochach frekwencja sięgnęła prawie 94%! Piąta warszawska edycja odbyła się pod hasłem „dla klimatu”.

Wyniki tegorocznej edycji Rowerowego Maja przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji, ich rodzicom i szkołom. Wielkie gratulacje dla tych, którzy wykazali się największą aktywnością. Bardzo buduje fakt, że młode pokolenie warszawianek i warszawiaków nie tylko umie, ale przede wszystkim chce dbać o swoje zdrowie, kondycję, ale też o środowisko. Trzymam kciuki za kolejny rekord, którego ustanowienie będzie możliwe już za rok – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Przez ostatni miesiąc każdego dnia dziesiątki tysięcy młodych warszawiaków umiliło swoją podróż na poranne zajęcia, wybierając aktywne środki transportu. Mknęli przez miasto na rowerach, hulajnogach, rolkach, deskorolkach. Parkingi rowerowe pod szkołami podstawowymi i przedszkolami były zapełnione po brzegi. Całe klasy uzupełniały naklejkami plakaty i indywidualne książeczki rowerowe. Tak wyglądał Rowerowy Maj dla klimatu, czyli kampania promująca zrównoważoną i ekologiczną mobilność wśród uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków.

Do udziału w piątej warszawskiej edycji kampanii zgłosiło się aż 340 placówek, w tym 184 przedszkola i 156 szkół podstawowych, z których blisko 75 tys. aktywnych uczestników zrealizowało łącznie 1,7 mln przejazdów!

W tegorocznej edycji frekwencja aktywnych dojazdów względem wszystkich możliwych była niezmiennie na wysokim poziomie – w Warszawie wyniosła 39%. Zwycięską placówką, w której aktywnie dojeżdżali wszyscy uczniowie, jest Szkoła Podstawowa nr 66, po raz kolejny zajmująca czołowe miejsce w rankingu. Uczestnicy kampanii wspólnie wypracowali w tej szkole frekwencję na poziomie aż 93,7%! Drugie miejsce na podium zajęło Przedszkole nr 77, biorące udział w kampanii po raz pierwszy. Wszystkie przedszkolaki dzielnie dojeżdżały na zajęcia w sposób aktywny przez cały maj, osiągając niemalże 81 % frekwencji. Trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji przypadło także przedszkolakom – w Przedszkolu nr 271 aktywne dojazdy stanowiły 80,6% wszystkich podróży w maju. Placówka ta wzięła udział w Rowerowym Maju po raz drugi, wyraźnie podnosząc swoją frekwencję w stosunku do edycji z 2019 roku.

Pełen ranking dostępny jest pod adresem: rowerowymaj.eu/warszawa-2022

Nagrody dla najaktywniejszych

Zwycięskie placówki otrzymają rowerową nagrodę, która wesprze aktywnych warszawiaków. Dotychczas przy okazji Rowerowego Maja wyposażyliśmy placówki w mobilne miasteczka ruchu drogowego, wiaty na parking rowerowy, czy komplety rowerów.

Ponadto w każdej placówce klasy i grupy przedszkolne z najwyższą frekwencją otrzymają możliwość wspólnego wyjścia do sal zabaw, na warsztaty, do kina, teatru, czy muzeów. Z kolei każdy uczestnik kampanii może odebrać nagrody za swoją indywidualną aktywność w zamian za zebrane w trakcie Rowerowego Maja naklejki.

Kampanię zwieńczy piknik ekologiczny

18 czerwca odbędzie się finał kampanii. Zapraszamy wszystkich uczestników do udziału w pikniku ekologicznym, który odbędzie się na zielonych terenach otaczających Pawilon Edukacyjny Kamień. Pojedziemy na niego wspólnie, w ramach wielkiego przejazdu rowerowego ulicami Warszawy. Na pikniku wręczymy nagrody klasom i grupom z najaktywniejszych placówek, po czym zaprosimy wszystkich do udziału w grze terenowej, spacerach przyrodniczych oraz licznych atrakcjach przygotowanych przez partnerów akcji.

Rowerowy maj pełen wrażeń

Tegorocznej edycji kampanii towarzyszyły liczne dodatkowe wydarzenia. Jeszcze w kwietniu rozpoczęliśmy cykl spotkań online, który trwał przez cały maj. Zaprosiliśmy na nie nauczycieli, którzy mieli okazję do podniesienia swoich kompetencji z zakresu bikefittingu, wolontariatu, edukacji rowerowej i klimatycznej. W maju wystartowaliśmy też z programem warsztatów doskonalących jazdę na rowerze, które są skierowane do najstarszych klas szkół podstawowych, stawiając tym samym na praktyczne umiejętności. Zatroszczyliśmy się o sprzęty uczestników kampanii – zorganizowaliśmy Mobilny Serwis Rowerowy, który oferuje przegląd i drobne naprawy rowerów, by aktywne dojazdy były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne.

Nie chcemy jednak, by wraz z końcem kampanii zakończyły się aktywne dojazdy, dlatego zarówno praktyczne warsztaty, jak i Mobilny Serwis Rowerowy będą funkcjonować jeszcze w czerwcu, do końca roku szkolnego.