null

Rekordowa Noc Muzeów

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Autor: Szymon Pulcyn

Ponad 300 tysięcy – tyle osób poszukujących kulturalnych wrażeń spacerowało po ulicach Warszawy w nocy z 18 na 19 maja. To tylko szacunkowe dane, bo zainteresowanie wydarzeniami organizowanymi w ramach Nocy Muzeów nie słabnie od lat. Wszystkie atrakcje były bezpłatne, darmowe były także przejazdy liniami muzealnymi.

Z dotychczas zebranych informacji wynika, że w tym roku spośród 311 placówek najchętniej odwiedzanym miejscem był Zamek Królewski w Warszawie, który odwiedziło ponad 23 tys. osób. Wiele osób przyszło w okolice i do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie znajdowały się interaktywny pawilon prowadzony przez miasto i wystawa plenerowa. Chętnych przyciągał też taras widokowy, Muzeum Ewolucji, podziemia i Muzeum Techniki. Tradycyjnie rekordy frekwencyjne biły muzea: Uniwersytetu Warszawskiego, Niepodległości, Narodowe, Wojska Polskiego i Powstania Warszawskiego.

Poszukujący „nocnych” wrażeń chętnie zaglądali także do miejsc na co dzień niedostępnych, np. do gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy zajrzało prawie 1700 osób, a Aeroklub Warszawski zwiedziło 7 tys.

Spacerowicze chętnie oglądali także zbiory Muzeum Warszawy – prawie 9 tys. odwiedzających oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie – 7 tys.

Prawie 12,5 tys. osób skorzystało z linii muzealnych obsługiwanych zabytkowym taborem – 2,5 tys. pasażerów skorzystało z tramwajów, a niemal 10 tys. z autobusów.

W roku 2019 w Nocy Muzeów wzięło udział ponad 185 tys. osób, w 2021 ok. 175 tys., z czego 130 tys. online, w 2022 ok. 230 tys., a w 2023 spacerowało ok. 245 tys. osób. W roku 2020 Noc Muzeów nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19.

Zobacz galerię (8 zdjęć)
Neon Nocy Muzeum na Pałacu Kultury i Nauki nocą
Neon Nocy Muzeum na Pałacu Kultury i Nauki nocą
Wycieczka ludzi w kaskach w kolektorze burzowym na ulicy Jagiellońskiej